۲۰ آبان ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6976726
۰ نفر
جنک بازرگانی تازه میان چین و امریکا اغاز شد # پکن-خبرگزاری جمهوری اسلامی 20/8/75 دور تازه دیگری از اختلافات تجاری چین و امریکا با ممانعت پکن از واردات برخی محصولات امریکایی اغاز شد.
وزارت تجارت خارجی و همکاریهای اقتصادی چین روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد واردات برخی منسوجات ،محصولات کشاورزی و دامی ، میوه و نوشیدنی غیر مجاز از امریکا از ششم دسامبر / 16 اذر/ لغو می شود.
خبرگزاری شین هوا گزارش داد این تصمیم به عنوان واکنشی در مقابل قطع یک طرفه سهمیه صادرات منسوجات چین توسط امریکا اتخاذ شده است .
امریکا ضمن ممانعت از ورود 195 هزار دوجین انواع منسوجات چینی ،خواستار دریافت عوارض گمرکی برای این محصولات تا پنج برابر است .
وزارت تجارت خارجی و همکاریهای اقتصادی چین اعلام کرد رفتار خصومت امیز امریکا مانع پیشرفت همکاری های تجاری دوجانبه است و پکن امید دارد واشنگتن دست از اینگونه سیاست های زیانبار بردارد.
این وزارت خانه این اقدام امریکا را نقض کامل قرار دادهای تجاری دو کشور عنوان کرد و بشدت انرا مورد اعتراض قرار داد.
به گفته وزارت تجارت خارجی چین ،امریکا طی سالهای اخیر همواره بدنبال ایجاد مانع در روند صدور منسوجات چین به ان کشور بوده است .
چین و امریکا اوایل سال جاری بر سر حق مالکیت اثار فکری و دیگراختلافهای تجاری برای دومین سال متوالی در استانه یک جنک تجاری قرار گرفتند اما در اخرین لحظات در پکن به توافق رسیدند .
واردات امریکا در سال 95 از بخش منسوجات ، پوشاک و کفش سازی چین بالغ بر 11 میلیارد دلار بوده است.
دولت آمریکا سال گذشته نیز در جریان اختلاف تجاری پکن و واشنگتن تهدید کرده بود که یک تعرفه 100 درصدی را در مورد 08/1 میلیارد دلار محصولات صادراتی چین مانند تلفنهای سیار ، وسایل ورزشی و محصولات پلاستیکی اعمال خواهد کرد.
دولت چین نیز در مقابل تهدید کرد که موضوع را به سازمان تجارت جهانی خواهد کشاند و تحریمهای تجاری علیه برخی از محصولات آمریکایی اعمال خواهد کرد و فعالیت شرکتهای آمریکایی در چین را محدود خواهد ساخت.

سرخط اخبار اقتصاد