۳۰ مرداد ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6972001
۰ نفر
واردات اتومبیل بدون گمرک به ترکیه ازاد می شود # انکارا خبرگزاری جمهوری اسلامی 30/05/75 دولت انکارا برای تشویق کارگران ترک شاغل در خارج به سرمایه گذاری در بانک های ترکیه به واردات اتومبیل بدون گمرک انان اجازه می دهد.
دولت انکارا برای متنوع کردن درامدهای خود اخیرا طرحی را بمورد اجرا گذاشت که تشویق کارگران ترک برای سرمایه گذاری در بانکهای ترکیه نیز بخشی از این برنامه می باشد.
بموجب این طرح که قرار است دراینده نزدیک به تصویب هیات دولت ترکیه برسد هرکارگر ترک شاغل در خارج که حداقل 30 هزار مارک حساب سپرده یکساله در نزد بانکهای این کشور داشته باشد یک دستگاه اتومبیل بدون پرداخت مالیات گمرکی به ترکیه وارد خواهد کرد.
بنا بر پیش نویس این بخشنامه عمر اتومبیل ها نباید از 5 سال بیشتر باشد.
بنا بر این گزارش محدودیتی نیز برای واردات اتومبیل گذاشته نشده است و هرکارگر ترک که سپرده 30 هزار مارکی خود را در بانکهای ترکیه نگهداری کند همه ساله میتواند یک دستگاه اتومبیل به این کشور وارد کند.
از سوی دیگر گفته میشود موضوع ازاد شدن واردات اتومبیل به ترکیه موجب بروز تحرک در بازار اتومبیلهای دست دوم آلمان بویژه بازار مرسدس بنز و بی ام و شده است .
گفتنی است در حدود دو میلیون ترک در آلمان زندگی میکنند.
تصمیم دولت این زمینه موجب اعتراض شدید تولیدکنندگان اتومبیل در ترکیه شده است .
انها ادعا دارند در صورت اجرای این طرح صنایع اتومبیل در ترکیه ضربه شدید خواهد خورد و ترکیه به گورستان اتومبیلهای دست دوم اروپائی تبدیل خواهد شد.
این در حالیست که صاحبان نمایشگاه های اتومبیل در ترکیه ضمن رد ادعای تولیدکنندگان داخلی عقیده دارند که واردات اتومبیل ارزان قیمت با کیفیت بهترموجب کاهش نرخ اتومبیلهای داخلی خواهد شد و نگرانی تولیدکنندگان از این بابت است .

سرخط اخبار اقتصاد