۲۰ خرداد ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6967808
۰ نفر
صنایع دستی ، نگین زرین صنایع اذربایجان غربی است .
# ارومیه - خبرگزاری جمهوری اسلامی 20/3/75 صنایع دستی اذربایجان غربی با به کارگیری بیش از 150 هزار نفر نیروی کار نگین زرین صنایع این استان است .
مدیر سازمان صنایع دستی اذربایجان غربی می گوید صنایع دستی استان با داشتن رشته های متنوعی چون قالیبافی معرق کاری - منبت کاری - ریزه کاری - سفالگری - جاجیم و گلیم بافی - منجق دوزی و سرامیک وارزش تولیدات سالانه حدود 300 میلیارد ریال از ارکان قوی درآمدزائی استان است یوسف اسکندری می افزاید حدود 80 درصد تولیدات این صنایع با تحولی نوین در شیوه کار و ابزارالات به خارج از کشور صادر می شود.
وی می گوید هم اکنون بیش از 95 درصد از تولیدات صنایع دستی اذربایجان غربی را فرش دستباف تشکیل می دهد.
وی فرش آهنین تکاب و 50 رج ( ریزبافت )خوی را از شاخص های برجسته صنعت فرش کشور ذکر می کند.
مهندس حمزه عدل مدیر صنایع روستایی سازمان جهاد سازندگی اذربایجان غربی به کارگیری نقش های متنوع و اصیل به همراه مواد اولیه مرغوب را از ویژگی های برجسته فرش استان می داند.
وی میزان فرش بافته شده در کارگاههای روستایی تحت پوشش جهادسازندگی را پارسال 120 هزارمترمربع ذکر کرد.
عدل می افزاید حدود 12 هزار دارقالی در سطح روستاهای استان بر پا است که زمینه اشتغال چند هزار نفر راایجاد کرده است .
وی یاداور می شود 60 درصد تولیدات صنایع دستی در روستاها تولید شده که نزدیک به 95 درصد ان را فرش دستباف تشکیل می دهد .
یوسف اسکندری مدیر صنایع دستی اذربایجان غربی نیز میزان فرش تولید شده در کارگاههای تحت پوشش این سازمان را 40 هزار متر مربع ذکر می کند.
وی یاداور می شود در همین ارتباط پارسال حدود 700 میلیون ریال اعتبار در بخش های مختلف این صنعت از سوی بانک ها و این سازمان هزینه شده است وی رقم اشتغال صنایع دستی در آذربایجان غربی را باکشاورزی که شاخص اشتغال این استان است برابر می داند.
فاطمه حسن بیک زاده قالیباف تکابی می گوید صنعت قالیبافی ذوق واستعداد فرد است که در گره های قالی به نمایش گذاشته می شود.
وی که سابقه چندساله در بافت قالی دارد بازار این صنعت را طی یکسال اخیر کم رونق توصیف کرده و می گوید وضع برخی قوانین گمرکی که امکانات صدور فرش را کاهش داده از اهم دلایل این امر است .
عباس حمیدی یکی از روستائیان فرشباف شهرستان ارومیه دارهای قالی را زینت دهنده منازل روستائیان اذربایجان غربی ذکر می کند.
وی می گوید بیشتر صنعتگران روستایی دامداران و کشاورزان پر کار استان محسوب می شوند.
وی اضافه می کند با راه اندازی صنایع کوچک تبدیلی در روستاها توان تولید برخی مواد اولیه مورد نیاز در صنایع دستی برای روستائیان بوجود می اید.
وی یاداور شد ایجاد این کارگاهها نقش موثری در بالا رفتن میزان اشتغال نیروهای کار روستا دارد.
اسکندری همچنین با اشاره به بخش دیگر صنایع دستی استان رشته های متنوع این صنعت را با ارزش افزوده ای در حدود 75 درصد بسیار اقتصادی توصیف می کند.
وی صنایع دستی استان را چون معرق چوب و منبت وریزه کاری را اوج هنر خلاق هنرمندان در به تصویر کشیدن اسطوره ها وفرهنک بومی معرفی می کند.
وی ناشناخته ماندن این گونه صنایع را به همراه برخی مسائل خاص از مشکلات عدم گسترش این رشته ها ذکر می کند.
استقبال کم داخلی از تولیداتی چون جاجیم و گلیم و منجق و... یکی از دلایل عدم رشد شایسته این صنایع است .
اسکندری با اشاره به امکانات محدود صارات می گوید سالانه افزون بر 60 درصدتولیدات صنایع دستی بجز فرش به خارج از کشور صادر می شود.
وی می گوید بیشتر کارگاههای رشته های صنایع دستی اذربایجان غربی بجز قالی بافی در مراکز شهری وجود دارد.
حسین افشار هنرمند با سابقه معرق و ریزه کار که از رشته های شاخص صنایع دستی ارومیه است می گوید هویت فرهنگی یک ملت در قالب صنایع دستی به نمایش گذاشته می شود.
وی معرق کاری و ریزه کاری را جاری شدن ذوق و استعداد فرد در چوب و کارد و انگشتان هنرمند معرفی می کند.
افشار که کارهایش بارها در نمایشگاههای داخل و خارج به نمایش درامده بازار صنایع دستی را کم رونق می داند و می گوید بالا بودن هزینه های تولید و زمان مصرف شده موجب بالا رفتن قیمت این تولیدات شده که در مقایسه با تولیداتی چون کریستال و بلور گران به نظر می رسد.
پیرمحمدی مجسمه ساز ومنبت کاربایک سابقه 28 ساله که بارها به عنوان یکی از هنرمندان شاخص استان معرفی شده نیز در این زمینه می گوید صنایع دستی که بینش و فرهنک بومی منطقه را به نمایش می گذارد هنوز جایگاه اصلی خود را در میان مردم کسب نکرده است .
وی می افزاید مقایسه قیمت تولیدات صنایع دستی با سایر اجناس وارداتی و یا حتی داخلی موجب تمایل خریداران به خرید انها می شود.
در استان اذربایجان غربی بیش از 80 هزار کارگاه صنایع دستی وجود دارد که حدود 30 واحد آن شناسائی شده است .

سرخط اخبار اقتصاد