۱۹ اردیبهشت ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6966130
۰ نفر
مخالفت اتحادیه اروپای با ورود چین به سازمان تجارت جهانی # نیویورک - خبرگزاری جمهوری اسلامی 19/2/75 مقامهای عالی رتبه اتحادیه اروپا در حمایتی غیرمعمول از موضع آمریکا در قبال ورود چین به سازمان تجارت جهانی ، اعلام کرده اند که در شرایط کنونی عضویت پکن در این سازمان منتفی است.
به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال لئون بریتان کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا در سمپوزیومی در پکن گفته است که اتحادیه اروپا خواستار ورود هرچه سریعتر چین به این ارگان جهانی است ، " اما سازمان تجارت جهانی یک ارگان قانونمند است و ما در شرایط عدم اجابت شرایط نمی توانیم از عضویت چین حمایت کنیم " برپایه این گزارش سخنان بی پرده وی در راستای مواضع سرسختانه ای است که آمریکا مدتها است در مورد ورود چین به این سازمان بیان می دارد.کاخ سفید تاکید دارد که نباید به چین اجازه عضویت در سازمان تجارت جهانی را بدون کاهش تعرفه های گمرگی ، لغو قوانین نامناسب تجاری و تبعیت از شرایط عضویت کشورهای توسعه یافته اعطا کرد.
این در شرایطی است که مقامهای دولت پکن این بحث را مطرح می کنند که چین با وجود نقش فزاینده اش در بازارهای جهانی هنوز یک کشور در حال توسعه است و باید به ان امتیازهای مخصوص این کشورها ورود به این سازمان داده شود.
چین به این نکته اشاره کرده است که اختلافهای تجاری پکن و واشنگتن عامل اصلی مخالفت آمریکا با ورود این کشور به این ارگان تجاری بین المللی و تاخیر در این زمینه است.
بریتان در سخنانش پیش بینی کرده است که چین نخواهد توانست به زودی وارد این سازمان شود . وی در این رابطه گفته است " مباحث مطرح شده از سوی چین برای ورود به سازمان تجارت جهانی ، موضوعی برای خوش بینی در شرایط کنونی نیست." مقامهای رسمی دولت پکن اعلام کرده اند که اقدامهایی را برای گشایش هرچه بیشتر بازار چین بر روی دیگر کشورهای جهان انجام داده اند. در این جریان تعرفه کالاهای وارداتی از 14 فروردین 75 از 35 درصد به 23 درصد کاهش پیدا کرده است.

سرخط اخبار اقتصاد