مکزیک پس از چهار سال تاخیر احداث یک نیروگاه برق را از سر می گیرد # نیویورک خبرگزاری جمهوری اسلامی 16/2/75 دولت مکزیک اعلام کرده است که مسائل مالی و دیگر مشکلاتی را که احداث یک نیروگاه برق 647 میلیون دلاری را برای مدت چهار سال به تعویق انداخته بود ، حل کرده است.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز دولت مکزیک گفته است که عملیات ساختمانی نیروگاه " سامالایوکا 2 " در نزدیکی شهر صنعتی " سیوداد خوارز واقع در شمال شرقی این کشور ، طی مدت یک ماه اغاز خواهد شد.
این نیروگاه در پنجاه کیلومتری یک نیروگاه فعال دیگر احداث خواهد شد.
بر اساس برنامه طراحی شده برق تولیدی در سامالایوکا2 نه تنها برق مورد نیاز شهر سیوداد خوارز با بیش از یک میلیون جمعیت و بالغ بر 300 کارخانه را تامین خواهد کرد ، بلکه بر اساس قرارداد تبادل الکتریسیته آمریکا و مکزیک بخشی از ان نیز در اختیار شهروندان آمریکایی قرار خواهد گرفت.
یک کنسرسیوم بین المللی متشکل از جنرال الکترونیک آمریکا ، ال پاسو انرژی و امیکا مکزیک و یک شرکت مشترک آمریکایی اروپایی کار طراحی و ساخت انرا به عهده خواهد داشت. این کنسرسیوم پس از تکمیل نیروگاه که برای سال 98 طراحی شده ، انرا بر اساس یک قرارداد 20 ساله به شرکت برق دولتی " کمیسیون فدرال دو الکتریسیاد " اجاره خواهد داد. مالکیت این نیروکاه پس از طی این دوره به مکزیک واگذار خواهد.
تقاضا برای برق در مکزیک رشد فزاینده ای دارد و از اینرو ارنستو زدیلو رئیس جمهور این کشور ابراز امیدواری کرده است که تا سال 2000 زمان پایان دوره ریاست جمهوریش 9 میلیارد دلار دیگر در جهت ساخت نیروگاههای برق جدید سرمایه گذاری شود.
دولت اعلام کرده است که این طرح اولین پروژه بزرک نیروگاه سازی مکزیک است که سرمایه گذاری ان توسط بخش خصوصی تامین می شود. برنامه تامین مالی این نیروگاه در دو مرحله انجام خواهد شد. کنسرسیوم بین المللی تحت رهبری جنرال الکتریک آمریکا در مرحله طراحی و ساخت 132 میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد. بانک توسعه بین آمریکا و یک گروه از بانکهای خصوصی متشکل از سیتی بانک آمریکا ، یونیون بانک سوئیس ، آ بی ان - امرو هلندودرسدنر بانک آلمان نیز 515 میلیون دلار اعتبار به ان اختصاص خواهد داد.
بر اساس برنامه ریزی انجام شده زمانیکه نیروگاه سامالایوکا در سال 1998 به مرحله بهره برداری می رسد ، بانک صادرات و واردات آمریکا مبلغ 440 میلیارد دلار برای تادیه بدهی گروه بانکهای خصوصی اعطا خواهد کرد.

سرخط اخبار اقتصاد