۱۱ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6962517
۰ نفر
افزایش اهمیت مناطق نفتی و گازی " سین کیانک " در چین # پکن-خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/12/76 مناطق نفتی استان " سین کیانک " در شمال غربی چین ، نقش مهمی در تامین نیازهای این کشور به نفت و گاز ایفا می کند.
خبرگزاری شین هوا امروز در گزارشی در زمینه وضعیت مناطق نفتی تاریم ، جنگال و توهای در این استان افزود ، در سال 97 از این مناطق بیش از 16 میلیون و 410 هزار تن نفت خام و بالغ بر 2 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی استخراج شده است .
براساس همین گزارش میزان نفت استخراج شده از این مناطق نسبت به سال 96 به میزان یک میلیون و 710 هزار تن افزایش نشان می دهد که کاهش تولید نفت در مناطق شرقی چین را جبران کرده است .
براورد شده است منابع نفتی سین کیانک 20 میلیارد و 800 میلیون تن و منابع گاز این استان 10 هزار و 300 میلیارد مترمکعب است که بیش از 30 درصد ذخایر نفت و گاز چین را تشکیل می دهد.
کارشناسان نفتی چین ، منابع نفت و گاز سین کیانک را " دریای امید بخش" صنایع نفت و گاز این کشور نامیده اند.
فعالیت های اکتشافاتی در مناطق نفتی تاریم ، جنگال و توهای از اوائل دهه نود با 5 میلیارد یوان ( 620 میلیون دلار ) سرمایه گذاری اغاز شد و تاکنون 11 میدان نفت و گاز در منطقه تاریم ، 4 منطقه در میدان جنگال و 14 میدان نفتی در منطقه توهای یافت شده است .
شرکت نفت و گاز طبیعی چین پیش بینی کرده است ذخایر شناسایی شده نفتی این مناطق تا اخر قرن کنونی 4 میلیارد تن فزونی یابد.
همچنین پیش بینی شده است میزان تولید نفت در این مناطق به 23 میلیون تن و تولید گاز به 3 میلیارد مترمکعب برسد .
منابع نفت و گاز چین بسیار زیاد تخمین زده شده است اما در حال حاضر تنها 20 درصد منابع نفتی و 4 درصد منابع گاز این کشور شناسایی و کشف شده است .
میزان ذخایر نفتی چین 68 میلیارد بشکه براورد شده که از این مقدار 39 میلیارد بشکه در مناطق خشکی و 29 میلیارد بشکه در مناطق فلات قاره قرار دارند.

سرخط اخبار اقتصاد