۲ بهمن ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6960153
۰ نفر
نگرانی خطوط هوایی امریکا از بحران اقتصادی آسیا # تهران. خبرگزاری جمهوری اسلامی 02/11/1376 شرکتهای هواپیمای امریکا ضمن اعلام سودآوری خود نسبت به تاثیر بحران آسیا هشدار دادند.
روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه نوشت دو شرکت هواپیمایی بزرک امریکا در کارنامه مالی آخرین فصل سال 1997 سودی بیش از آنچه کارشناسان پیش بینی می کردند گزارش نمودند.
سود دو شرکت کانتیننتال continental شرکت نورث وست northwest در فصل مالی چهارم سال 1997 یک رکورد در تاریخچه فعالیتهای این دو شرکت محسوب می شود.
آنچه بعنوان عامل سودآوری بیشتر خطوط هوایی ذکر شده عبارت است از افزایش سفرهای هوایی، بالارفتن نرخ بلیت ها وارزان شدن بهای سوخت هواپیما.
انتظار می رود گزارش سودآوری مشابهی از سوی سایر شرکتهای هواپیمایی امریکا نیز منتشر شود. در این صورت برای سومین سال متوالی خطوط هوایی امریکا به روند صعودی سودآوری خود ادامه داده است.
نورث وست اعلام کرد سودش که در فصل چهارم سال 1996 حدود 26 میلیون دلار بوده است در فصل چهارم سال 1997 چهار برابر شده و به 4/105 میلیون دلار رسیده است. همچنین درآمد کانتیننتال نیز از 47 میلیون دلار در فصل چهارم سال 1996 به 73 میلیارد دلار در فصل چهارم سال 1997 افزایش پیدا کرده است.
مدیران دو شرکت کانتیننتال و نورث وست روز سه شنبه اعلام خبر فوق پیش بینی کردند که با توجه به بلیتهای فروخته شده تا کنون و قیمت بالای بلیتها سود سال 1998 از سال 1997 هم بیشتر خواهد شد. لیکن هر دو شرکت اظهار داشتند که ترافیک هوایی امریکا به آسیای شرقی و جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام دچار ضعف شده است.
به همین دلیل کانتیننتال که پنجمین شرکت هواپیمایی بزرک امریکا است اعلام کرد از ظرفیت خود در این مسیر 15 درصد می کاهد و پنج هواپیمای خود را از این مسیر به مسیرهای داخلی امریکا انتقال می دهد.
نورث وست که چهارمین شرکت هواپیمایی بزرک امریکا است و بشدت متکی به فعالیتهای خود در اقیانوس آرام و شرق آسیا است نیز اعلام کرد ده درصد از ظرفیت خود در این مناطق را خواهد کاست.

سرخط اخبار اقتصاد