۱ دی ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6958162
۰ نفر
گلوبال مارکتس : عراق نفت اندکی تولید می کند # لندن - خبرگزاری جمهوری اسلامی 01/10/76 نشریه نفتی گلوبال مارکتس چاپ لندن نوشت : " عراق قصد دارد با عرضه کمتر نفت به بازار بین المللی نفت ، ثبات آن را برهم بزند ." هفته نامه مزبور در این باره می نویسد عراق و عربستان دو کشور عضو اوپک اند که ظرفیت تولید اضافی دارند و این امر می تواند برای تامین انرژی آتی جهان نقشی اساسی داشته باشد ." با افزایش سهمیه تولید نفت کشورهای عضو اوپک هیچ عضو دیگر این سازمان بجز عربستان و عراق توانایی زیادی برای تولید نفت در سطحی بیشتر از سهمیه خود را نخواهد داشت ." این نشریه ظرفیت کنونی تولید نفت عراق را 5/2 میلیون بشکه در روز تخمین می زند . حال آنکه از ابتدای اجرای طرح سازمان ملل مبنی بر صادرات محدود نفت عراق در مقابل خرید مواد غذایی ، تولید نفت این کشور در طیف 600 هزار الی 65/1 میلیون بشکه در روز در حال تغییر بوده است و متوسط آن حدود یک میلیون بشکه در روز براورد می شود .
بدین ترتیب عراق می تواند در صورتی که سازمان ملل اجازه دهد حداقل روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتری به بازار عرضه کند .
اما بغداد برخلاف این مسیر حرکت می کند و بااجرای سومین طرح نفت برای مواد غذایی سازمان ملل مخالفت نموده و حاضر به صدور نفت نیست.
" گلوبال مارکتس " عقیده دارد با توجه به آنکه غرب طی چند سال گذشته توسط اهرم نفت ، عراق را تحت فشار قرار داده است ، نباید تعجب آور باشد که بغداد اکنون مقابله به مثل کرده و قصد دارد از طریق همان اهرم به غرب صدمه بزند .
این نشریه می افزاید بغداد بر این باور است که طرح سازمان ملل نفع زیادی برای آن کشور ندارد مضافا اینکه زمینه تحریم مرتبا در حال گسترش است . در حالیکه با کاهش ظرفیت اضافی تولید نفت جهان در صورت ایجاد بحران در هریک از کشورهای نفت خیز، بازار دچار تزلزل می شود و قیمتها افزایش زیادی خواهند یافت .
این درست همان سناریویی است که برای گریز از آن ، عربستان توانست کشورهای دیگر عضو اوپک را راضی نماید که با افزایش سقف تولید نفت سازمان موافقت کنند و شرکتهای نفتی را تشویق به ذخیره سازی نفت بیشتری نمایند .
" گلوبال مارکتس " می نویسد این کشور که بزرگترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد تمایل ندارد که قیمت نفت ، خیلی زیاد افت یا ترقی کند .به همین خاطر طی چندین سال گذشته علیرغم برخورداری از ظرفیت اضافی نفت سهمیه خود را رعایت و به تقویت بازار و افزایش قیمتها کمک شایانی کرده است ولی اکنون هدف آن کشور جلوگیری از ترقی بیش از حد قیمتهاست .
اما به عقیده گلوبال مارکتس اگرچه ریاض رابطه خوبی با بغداد ندارد، دخالت اخیر آن کشور در بازار موجب تقویت موضع عراق شده است چنان که به عراق اجازه داده است بر خلاف جهت عربستان عمل کرده و برای بهم زدن بازار از صدور نفت خوددرای کند.

سرخط اخبار اقتصاد