۲۹ مرداد ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6950070
T T
۰ نفر
معامله بزرک دو شرکت نفتی امریکا # تهران خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/05/1376 شرکت نفتی تکزاکو texaco با خرید یک شرکت نفتی دیگر مشارکت خود را در بازار نفت سنگین افزایش می دهد.
تکزاکو اعلام کرد قصد دارد شرکت مونته ری ریسورسز را به قیمت 1/1 میلیارد دلار بخرد.
مونته ری که مرکز آن در ایالت کالیفرنیا است و در تولید نفت سنگین فعالیت دارد، از 54 هزار بشکه در روز تولید مونته ری حدود 93 درصد آن نفت سنگین است که از میدان میدوی - سانست استخراج می شود.
خانم فارلی مدیر واحد تولید تکزاکو در امریکای شمالی روزسه شنبه ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت ما از مدتها پیش فعالیتهای شرکت مونته ری را تعقیب می کردیم و به آن چشم داشتیم.
تکزاکو با خرید مونته ری میزان ذخایر نفت خود در امریکا را 33 در صد افزایش می دهد و به نزدیکی دو میلیارد بشکه می رساند. ضمن اینکه ب زرگترین تولید کننده نفت پر سولفور یا سنگین در کالیفرنیا خواهد شد.
همچنین با انجام این معامله تکزاکو به صورت دومین تولید کننده نفت در کالیفرنیا در می آید. رتبه اول از آن شرکتی است که با پیوستن دو شرکت شل و موبیل در این منطقه بوجود آمده است.
با اعلام خبر خرید مونته ری ارزش سهام آن در بازار بورس امریکا 35 درصد افزایش یافت. انجام رسمی این معامله تا 90 روز دیگر طول خواهد کشید.

سرخط اخبار اقتصاد