شرکت اینتل بار دیگر بهای چیپهای رایانه را کاهش می دهد # نیویورک خبرگزاری جمهوری اسلامی 2/5/76 شرکت رایانه ای " اینتل " امریکا به مشتریانش اعلام کرده است که قیمت عمده فروشی میکروپروسسورهای خود را که در ساخت رایانه کاربرد گسترده دارند در پائیز سال جاری بطور متوسط 15 درصد کاهش خواهد داد.
کارشناسان صنعت کامپیوتر سازی پیش بینی می کنند که اقدام این شرکت بزرک تولید کننده چیپهای رایانه همچون گذشته در نهایت موجب کاهش قیمت کامپیوتر برای مصرف کنندگان شود.
روزنامه وال استریت جورنال به نقل از کارشناسان عنوان کرد کاهش قیمتهای اینتل که از اول نوامبر ( 10 ابان 76 ) صورت خواهد گرفت در دامنه ای بین 7 درصد برای چیپهای سریع " پنتیوم ii " و 15 درصد برای چیپهای مورد استفاده در رایانه های معمولی قرار خواهد داشت. تحلیلگران خاطر نشان ساخته اند که اینتل ممکن است در صورت تغییر یافتن شرایط بازار برنامه کاهش قیمت خود را تعدیل کند.
این درحالی است که مقامهای اینتل حاضر نشده اند سطوح قیمتهای جدید را فاش سازند. تقلیل قیمت اعلام شده بسیار کمتر از کاهش 30 تا 50 درصدی است که قرار است از پنج روز دیگر به مورد اجرا گذارده شود. با این وجود تحلیلگران بر این باورند که این کاهش به میزان لازم برای تداوم فشار بر روی رقبای این شرکت مانند " ادونسد میکرو دیوایسز " و " سیریکس " و همچنین بکارگیری چیپهای مدل " ام ام ایکس " توسط شرکتهای کامپیوترسازی در رایانه هایی است که با قیمتی کمتر از 1000 دلار در بازار عرضه می شوند.
در جریان این تحول به عنوان مثال چیپ مدل " ام ام ایکس " با سرعت 166 مگاهرتز در 10 ابان قیمتی برابر 115 دلار خواهد داشت که بسیار کمتر از 335 دلار زمستان گذشته و 135 دلار هفته اینده است.
شرکتهای تولید کننده رایانه مشتریان اصلی اینتل هستند و کاهش قیمت توسط این شرکت بزرک امریکا به دلیل کاهش هزینه های تولید معمولا به تقلیل قیمت انواع کامپیوترهای شخصی منتهی می شود. اینتل پیش از این درهر فصل قیمت چیپهای کامپیوتری خود را بطور مداوم کاهش می داد ، اما از پائیز گذشته این روش را کنار گذارد.
اینتل در روش جدید خود به جای اعلام رسمی قیمتهای جدید با ارسال فاکس مشتریان و تحلیگران و گزارشگران را در جریان قرار می دهد.

سرخط اخبار اقتصاد