بهای نفت خام و فراورده های نفتی در امریکا مجددا تقویت شد # نیویورک خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/4/76 بروز توفان در خلیج مکزیک در شرایط کاهش عرضه نفت خام و بنزین و همچنین تقلیل واردات روزپنجشنبه موجب تقویت هرچه بیشتر بازار نفت امریکا شد.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز معاملات بازار نیویورک روز پنجشنبه بهای نفت خام شاخص امریکا برای تحویل در ماه اوت جهشی 34 سنتی داشت و به سطح بشکه ای 99/19 دلار افزایش پیدا کرد.
در این جریان بهای بنزین بدون سرب در معاملات مدت دار نیز به میزان 43/1 سنت در هر گالن بالا رفت و به گالنی 89/61 سنت رسید و قیمت نفت حرارتی نیز 21/1 سنت ارتقا یافت و در سطح هر گالن 89/53 سنت تثبیت شد.
بروز یک توفان استوایی در خلیج مکزیک که سرعت ان تا 100 کیلومتر در ساعت می رسد شرکتهای نفتی منطقه را روز پنجشنبه مجبور ساخت که سکوهای نفتی برون ساحلی را تخلیه کرده و اسکله های بارگیری خود را تعطیل کنند.
از جمله شرکت بریتیش پترولیوم اعلام کرده است که تولید در سکوی حفاری " اوینک بنک " را به حالت تعلیق دراورده است و به میزان روزانه 2 هزار بشکه نفت خام و 5/5 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی از تولیدش کاسته است.
موسسات هواشناسی پیش بینی کرده اند که توفان اوایل روز جمعه به مناطق نفتی ساحل لوئیزیانا خواهد رسید و این امر هرچه بیشتر بر روی تولید و عرضه نفت خام تاثیر خواهد گذارد.
شرایط نامناسب جوی در حالی بوده است که حملات چریکهای ضد دولتی کلمبیا به خطوط لوله نفتی صادراتی عرضه نفت در بازار امریکا را هرچه بیشتر تحت فشار قرار داده است.
در پی حملات چریکهای شورشی کلمبیا به بزرگترین میدان نفتی این کشور اکوپترول ، شرکت ملی نفت کلمبیا دوشنبه شب اعلام کرد که قادر به اجرای تعدادی از قراردادهای خود برای صدور نفت نیست. شرکتهای فراملیتی فعال در منطقه نیز به دلیل عدم امکان ترمیم لوله نفتی کانو لیمون در منطقه شمال مرکزی کلمبیا به دلیل تداوم حملات روز سه شنبه اعلامیه مشابهی را صادر کردند.
تحلیلگران و معامله گران بازار نفت برنامه شرکت نفتی توسکو برای تعطیل پالایشگاه " بی وی " در نیوجرسی جهت انجام عملیات تعمیر و نگهداری را عامل دیگری در تقویت بازار نفت امریکا به ویژه فراورده های نفتی ارزیابی کرده اند.

سرخط اخبار اقتصاد