توسعه نوغانداری و صنایع ابریشم مورد تاکید قرار گرفت # تهران خبرگزاری جمهوری اسلامی 10/04/76 توسعه نوغانداری وایجاد صنایع ابریشم کشور موجب می شود تولید نخ ابریشم از900تن در حال حاضر به سه تا 10هزار تن سالانه افزایش یابد .
مهندس علی محمد شبیریان مدیرعامل شرکت پرورش کرم ابریشم ایران وابسته به وزارت کشاورزی این مطلب را در جمع خبرنگاران اعزامی از تهران به رشت بیان کرد وی گفت :سال گذشته 180هزار جعبه تخم کرم ابریشم درداخل کشور تولید شد وحدود 20هزار جعبه تخم نوغان دیگر نیزاز خارج وارد شدکه تولیدپیله تر به 5200تن رسید.
شبیریان افزود :بخش کشاورزی قادر است با اصلاح توتستانهای بومی میزان بهره برداری برک سبز رادر باغهااز10تن درهرهکتاربه30تن افزایش دهد .
وی تصریح کرد:در حال حاضر سطح زیر کشت توتستانهای کشور 21هزار هکتار است که 70درصد ان بومی وغیر علمی می باشد .
به گفته وی قیمت تضمینی هرکیلو پیله ترابریشم برای سال جاری13700 ریال تعیین گردیده که از سوی مراکز تعیین شده شرکت خریداری می شوداین رقم درسال گذشته برای هر کیلو12440ریال بود.
به دلیل رونق صادرات فرش دربازارازاد پیله ترتا 14000ریال سال گذشته مورد داد و ستد قرار گرفت .
شبیریان درمورد اصلاح نژاد پرورش کرم ابریشم گفت :برای اولین باردر ایران با همکاری سازمان فائو طرحی به مورد اجرا در امد که بر اساس ان نسبت به اصلاح نژاد کرم ابریشم وبهبود نظام نوغانداری در ایران اقدام شد .
با اجرای این طرح از سال اینده عرضه نژاد کرم ابریشم از نوع ژاپنی وچینی به بازار مصرف اغازمی شودکه نیاز کشور به این محصول برطرف می شود .
وی در مورد صنایع پارچه بافی ابریشم گفت :با وجود ان که کشور ما از نظر تولید ابریشم در بین 50کشور جهان مقام هفتم را دارا می باشد اما تنها کشور فاقد صنایع نساجی ابریشم می باشد .
وی گفت :برای تاسیس کارخانه پارچه ابریشم در ایران بخش خصوصی وتعاونی امادگی دارندولی باتوجه به عدم حمایت کافی ازسوی وزارت صنایع تا کنون اقدام اساسی انجام نشده است .
شبیریان اضافه کرد در ایران بیش ازدوهزارکارگاه تولید نخ به صورت سنتی وجود دارد که نخ تولیدی انها به دلیل ضخامت زیاداز کیفیت مناسبی برخوردار نیست.
مدیر عامل شرکت پرورش کرم ابریشم ایران در موردصادرات پیله کرم ابریشم افزود:رکود فعالیتهای پیله وری وعدم صادرات فرش موجب شد در سال جاری 100تن پیله ابریشم به خارج صادر شود چنانچه این روندادامه یابد علاوه بر کاهش اشتغال میزان تولید نخ نیز کاهش می یابد .
وی تاکید کرد برای این که اشتغال زائی این بخش حفظ وتولیدان افزایش یابد ضرورت دارد نقدینگی این بخش به موقع تامین گردد وازواردات پیله ابریشم ونخ ابریشمی جلوگیری شود وسازمانهای ذیربط مجوز واردات داشته باشند.
شبیریان گفت: نوغانداری یک کارجنبی است در کنار کار اصلی از سوی زنان انجام می شود و ضرورت دارد مسوولین به این بخش از صنعت بهای لازم رابدهند.
وی در پایان خواستار تجدید نظر در تشکیلات صنعت نوغانداری ،تولید وبازرگانی مربوط به ان شد تااز تمام امکانات موجود به نحو صحیح استفاده شود .

سرخط اخبار اقتصاد