اهمیت راههای ایران برای دسترسی به قاره های اسیاو اروپا # الماتی - خبرگزاری جمهوری اسلامی 04/03/76 اهمیت راههای ایران برای دسترسی به قاره های اسیاو اروپا به یکدیگر، در یک اجلاس بین المللی در قزاقستان (الماتی ) مورد تاکید قرار گرفت.
در این اجلاس کمیته ای مامور شد تا راههای استفاده هر چه بیشتر کشورهای منطقه وجهان از مسیر جمهوری اسلامی ایران برای مبادلات تجاری را بررسی کند .
در اولین نشست بین المللی توانهای حمل ونقل و انتقال کالا در الماتی که روز یکشنبه به کار خود پایان داد مهدی بازارگان قائم مقام وزیرراه و ترابری جمهوری اسلامی ایران گفت : سالانه بالغ بر 5/2 میلیون تن کالا از کشورهای اروپایی و خاور دور به مقصد اسیای مرکزی و بالعکس از طریق ایران و به شیوه حمل و نقل ترکیبی "دریا- جاده و راه اهن " جابجامی شود.
همچنین بخشهای حمل و نقل ایران امادگی دارند تا این میزان را به 10 میلیون تن در سال وحتی بیشتر برسانند.
دکتر بازارگان گفت : جمهوری اسلامی ایران امادگی دارد تا تجارب خود را در ساخت زیربناهای حمل ونقل به کشورهای منطقه و بویژه کشورهای اسیای مرکزی انتقال دهد .
شرکت کنندگان نشست بین المللی الماتی در قطعنامه این نشست همچنین ازسازمانهای مالی بین المللی خواستند تا جهت افزایش کارایی مسیرهای حمل ونقل موجود درمنطقه و ساخت حلقه های مفقوده سرمایه گذاری کنند و مقررشد تا کمیته هایی چندگانه ای با همکاری و مساعدت انکتاد ،اسکاپ ،اکو ، و ایکائو تشکیل تا با بهره برداری از کمکهای فنی و مالی بین المللی موضوعات مطروحه در نشست را تا سال 2000 میلادی پیگیری نماید.
اولین نشست بین المللی توانهای حمل و نقل و انتقال کالادر الماتی از روز اول خرداد ماه امسال و با شرکت نمایندگان بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان و منطقه و نمایندگان نهادهای بین المللی حمل ونقل و سرمایه گذار مانند اسکاپ ،اکو ،سازمانهای همکاری راه اهنها ،بانک جهانی ،بخش حمل ونقل اتحادیه اروپا وابسته به سازمان ملل ،بانک توسعه اسلامی و بانک تجدید و توسعه اروپا تشکیل شده بود .

سرخط اخبار اقتصاد