هاشمی رفسنجانی : رئیس جمهوری جدید با پشتوانه مردمی می تواند راه سازندگی را ادامه دهد ( قسمت چهارم ) # تهران خبرگزاری جمهوری اسلامی 04/03/76 یک خبرنگار لبنانی سوال کرد ، شمااز سران کشور های اسلامی دعوت کردید ، اما برای صدام حسین دعوتنامه ننوشته اید ، چرا ؟ رئیس جمهوری گفت : می برای صدام هم نامه نوشته ام اما وقت نشده که ببرند ، باید تمام سران کشور های اسلامی به تهران دعوت شوند .
رئیس جمهوری در پاسخ به سئوال یک خبرنگار خارجی در مورد روابط ایران و المان گفت : رهبر انقلاب فرمودند که سفیر المان فعلا به تهران نیاید و من فکر می کنم المانی ها در این جریان بد عمل کردند .
وی اظهار داشت : برای ما خیلی تلخ بود که خواست امریکا و اسرائیل در مورد ایران توسط کشور و دولتی مثل المان تحقق یابد .
اقای هاشمی رفسنجانی در عین حال ابراز امیدواری کرد : به زودی ممنوعیت ورود سفیر المان به تهران رفع شود .
خبرنگار روزنامه سلام از رئیس جمهوری پرسید ، چه توصیهای برای مسوولان صدا و سیما جهت بی طرفی دارید ؟ رئیس جمهوری گفت : ما شاهد بودیک که رهبر انقلاب عملکرد مسوولان صدا و سیما را تایید کردند و بالاخره از این به بعد قطعا بخش قابل توجهی از برنامه های صدا و سیما به خبرهای رئیس جمهوری اختصاص خواهد یافت و فکر می کنم بهتر است که روزنامه سلام و صدا و سیما با هم اشتی کنند .
خبرنگار خبرگزاری سوریه در مورد اینده روند سازندگی و اینکه ایا اقای هاشمی رفسنجانی در برنامه های دولت اینده اقای خاتمی دخالت خواهد کرد پرسید ، و اقای هاشمی رفسنجانی گفت : من فکر نمی کنم که برنامه سازندگی کشور کند شود بلکه معتقدم روند سازندگی با سرعت بیشتری تداوم می یابد .
رئیس جمهوری اظهار داشت : کارگزاران سازندگی نیز در برنامه اقای خاتمی مشارکت خواهند کرد .
یک خبرنگار خارجی با اشاره به اینکه طی دو روز گذشته در خیابان ها با جوانان گفت و گوهایی انجام داده و انان خواهان یک سری از ازادیها بوده اند . نظر رئیس جمهوری را در این خصوص جویا شد که اقای هاشمی رفسنجانی گفت : ممکن است شما با کسانی ملاقات داشته اید که حتی نظرات مخالفی هم داشته باشند اما فکر می کنم خیلی از مردم مایلند خود را با انقلاب تطبیق کنند اما اقای خاتمی پاسخ اصلی را در اینده خواهد داد .
رئیس جمهوری در پاسخ به سئوال دیگر همین خبرنگار در این مورد که ایا فکر بازار مشترک اسیایی تحقق خواهد یافت ، گفت : این فکر دو تا سال است که میان کشور های منطقه مطرح شده است .
ما می دانیم که همکاریهای کشور های منطقه اسیا توسعه یابد و در این راستا در مرحله نخست تبادل تجربه ها و در مرحله بعدی توسعه همکاریها باید انجام گیرد .
یک خبرنگار سوریه از اقای هاشمی رفسنجانی پرسید " خیلی ها انتخاب اقای خاتمی را ادامه برنامه سازندگی می دانند نظر شما در این مورد چیست ؟ اقای هاشمی رفسنجانی گفت : امیدوارم راه سازندگی ادامه یابد .
خبرنگار دیگری از رئیس جمهوری سئوال کرد ایا میدان مشارکت مردم در عرصه های مختلف با این انتخابات میسر خواهد شد ؟ اقای هاشمی رفسنجانی گفت : این انتخاب نشان داد که مردم ما سیاسی تر و اگاه تر شده اند و همانند همیشه در صحنه هستند .
وی اظهار داشت : از ابزار ضروری اداره جامعه این است که نهاد های سیاسی ، مردمی ، احزاب و تشکل ها شگل گیرند .
شبکه اقتصادی ای بی سی پرسید با توجه به تنش میان ایران و اتحادیه اروپا ایران چه تمهیداتی برای هر چه نزدیکتر کردن کشور های آسیاسی بویژه کشور های اسیای جنوب شرقی اتخاذ کرده است ؟ اقای هاشمی جواب داد : ما پیش از تنش با اروپا در مورد توسعه همه جانبه همکاریها با کشور های اسیایی فکر می کردیم و ان را مصلحت می دانستیم و برنامه هایمان را در این زمینه شروع کردیم . البته این به معنای عدم همکاری با اروپا نیست ، بلکه اولویت را به کشور های اسیایی داده ایم و این حرکت نا معقول اروپاپی ها ، تحرک ما را جدی تر کرد .
ادامه داد

سرخط اخبار اقتصاد