۲۳ فروردین ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6942312
۰ نفر
تشکیل اتحادیه غله در قزاقستان # الماتی - خبرگزاری جمهوری اسلامی 23/01/76 قزاقستان که هنوز هم عنوان انبار غله اسیای مرکزی را دارد برای متمرکز کردن برنامه ها و فعالیتهای خود در جهت تولید غله یک اتحادیه بزرک از شرکتهای تولید کننده غله دراین کشور تشکیل داد .
اتحادیه غله قزاقستان از 17 سازمان و شرکت بزرک که در کار تولید غله فعالیت دارند ،تشکیل شده است .
"اخمت ژان یسیموف " معاون اول نخست وزیر قزاقستان به "دلووایا ندلیا" یک هفته چاپ الماتی گفت: تولید غله در قزاقستان علاوه بر اهمیت اقتصادی اهمیت سیاسی نیز دارد .
وی گفت :کشورهای مشترک المنافع همچنان به غله قزاقستان نیاز دارند و علاوه بر ان چند کشور و از جمله کشورهای خاورمیانه و شرق اسیا برای خرید غله این کشور درخواست داده اند.
معاون اول نخست وزیر قزاقستان گفت،این کشور به رغم کاهش برداشت غله در سالهای اخیر هنوز نیز توان صدور8 تا10میلیون تن غله را درسال دارد.
تولید غله که مهمترین رقم صادرات قزاقستان را تشکیل می دهد به واسطه فرسودگی خاک ،ماشین الات کشاورزی ،مدیریت ناقص و مهمتر از همه فقدان تجربه دهقانان خصوصی و خشکسالی های پی درپی درسالهای اخیر بسیار کاهش یافته است .
در دوران اتحاد شوروی محصول غله قزاقستان سالیانه تا 25 میلیون تن می رسید که این میزان در سال 1995 به 5/9 میلیون تن و در سال گذشته میلادی به کمی بیش از 11 میلیون تن رسید .

سرخط اخبار اقتصاد