کشورهای شورای همکاری توافق لاهه برای کاهش تولید نفت را مورد تایید قرار دادند # ابوظبی ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/77 وزیران نفت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز ( شنبه ) در نشستی کوتاه درابوظبی اعلام کردند این کشورها توافق اخیر لاهه مبنی بر کاهش اضافی تولید نفت کشورهای عضو وغیر عضو اوپک را مورد تایید قرار می دهند.
وزیران نفت عربستان ، امارات ، کویت ، قطر وبحرین در بیانیه ای که " بیانیه ابوظبی " نام گرفت گفتند این کشورها با همکاری دیگر کشورهای تولیدکننده نفت در جهت حمایت از توافق لاهه عمل می کنند.
گفتنی است که جمهوری اسلامی ایران ، عربستان سعودی ،ونزوئلا ، الجزائر و مکزیک روز جمعه گذشته در لاهه در خصوص کاهش بیش از 2 میلیون بشکه از نفت تولیدی خود در روز به توافق رسیدند.
طرح لاهه درصورت تصویب شدن از سوی نشست سه شنبه اینده وزیران نفت اوپک در وین از اول اوریل / 12 فروردین / اینده به مرحله اجرا گذاشته می شود.
وزیران نفت کشورهای شورای همکاری در این بیانیه برضرورت یافتن راه حلی برای وضعیت کنونی بازار که در ان قیمتها پایین وذخیره نفتی بالا است تاکید کردند و گفتند این وضعیت به منافع کشورهای تولیدکننده وصنعت نفت در دراز مدت و کوتاه مدت زیان می رساند و نتایج منفی برای اقتصاد جهانی در پی دارد.
این وزیران همچنین بر ضرورت همکاری کلیه کشورهای تولیدکننده نفت در داخل و خارج اوپک برای حمایت از قیمت های پایین نفت و تلاش برای رسیدن به بهای عادلانه تاکید کردند.
نشست مشورتی وزیران نفت شورای همکاری در ابوظبی دو روز پیش از برگزاری نشست اتی وزیران نفت اوپک در وین برگزار شد.
در نشست اوپک طرح لاهه برای کاهش بیش از 2 میلیون بشکه در روز بررسی خواهد شد.

سرخط اخبار اقتصاد