۲۹ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6941533
T T
۰ نفر
اغاز نشست مشورتی وزیران نفت شورای همکاری در ابوظبی # ابوظبی ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/77 وزیران نفت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای رایزنی پیرامون دستور کار نشست اتی وزیران نفت اوپک به ویژه طرح اخیر لاهه برای کاهش بیش از 2 میلیون بشکه در روز ، امروز ( شنبه ) نشست مشورتی خود را به ریاست عبید بن سیف الناصری وزیر نفت ومعادن امارات عربی متحده در ابوظبی آغاز کردند.
الناصری پیش از افتتاح نشست در گفت وگو با خبرنگاران گفت این نشست به منظور رایزنی وهماهنگی مواضع میان کشورهای شورای همکاری قبل از رفتن به نشست اوپک در وین انجام می گیرد.
علی النعیمی وزیر نفت عربستان سعودی که در این نشست حضور دارد نیز به خبرنگاران گفت دیدگاههای کشورهای عضو وغیر عضو اوپک به یکدیگر بسیار نزدیک است و اختلافات بزرگی پیش نخواهد امد.
وی افزود : تصمیمی که از سوی اوپک در وین گرفته خواهد شد نسبت به گذشته از شانس بیشتری برخوردار خواهد بود زیرا این تصمیم از حمایت رهبران کشورهای عضو برخوردار است.
النعیمی با اشاره به اینکه تولید بیش از سهمیه تعیین شده توسط کشورهای خارج اوپک صورت می گیرد گفت : اکنون حدود 2 میلیون بشکه در روز به صورت مازاد در بازارهای نفتی موجود است.
امارات ، عربستان ، کویت وقطر که عضو اوپک هستند ونیز بحرین که عضو اوپک نیست در نشست مشورتی ابوظبی مشارکت دارند.
نشست ابوظبی در واقع دو روز پیش از برگزاری نشست وزیران نفت اوپک در وین و به گفته منابع اماراتی در چارچوب فراهم کردن مقدمات دستیابی به توافق میان کشورهای اوپک برگزار می شود.
گفتنی است که جمهوری اسلامی ایران ، عربستان سعودی ، ونزوئلا والجزائر به علاوه مکزیک که عضو اوپک نیست روز جمعه گذشته در لاهه به طرحی برای کاهش تولید بیش از 2 میلیون بشکه در روز دست یافتند که قرار است این طرح در نشست سه شنبه اینده اوپک در وین مطرح شود.
طرح لاهه سومین طرح کاهش تولید بوده ودر صورت تصویب ان از سوی اوپک ، از اول اوریل / 12 فروردین / اینده به مرحله اجرا گذاشته می شود.
به گفته منابع مطلع درابوظبی وزیر نفت عربستان در نشست ابوظبی همتایان خود را در دیگر کشورهای شورای همکاری در جریان جزئیات توافق لاهه قرار خواهد داد. این در حالی است که عربستان ، قطر ، کویت وعمان از این توافق حمایت کردند.
عبد ا... العطیه وزیر انرژی وصنایع قطر شب گذشته به هنگام ورود به ابوظبی گفت : دوحه با کاهش 47 هزار بشکه در روز از حجم تولید خود موافقت کرده است.
وزیران نفت عربستان وکویت نیز امروز به هنگام ورود به ابوظبی گفتند که این کشورها از 12 فروردین اینده تولید خود را به ترتیب 585 و 144 هزار بشکه در روز کاهش می دهند.
وزیر انرژی وصنایع قطر با تاکید بر اینکه نشست ابوظبی در جهت دستیابی به توافق برای حضور در نشست اوپک برگزار می شود گفت ما مطمئنیم تصمیمی وجود دارد که باید درباره ان به توافق برسیم.
وی هشدار داد که عدم دستیابی به توافق در نشست اتی اوپک واکنش منفی در پی خواهد داشت.
تحلیل گران نفتی معتقدند در صورت تصویب توافق لاهه از سوی اوپک قیمت های نفت به سطح 15 تا 16 دلار برای هر بشکه افزایش خواهد یافت.

سرخط اخبار اقتصاد