۲۹ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6941528
T T
۰ نفر
قرارداد مخابراتی مهم میان آمریکا، بریتانیا و ژاپن # واشنگتن، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/77 دو شرکت بزرک مخابراتی آمریکا و بریتانیا بخشی از سهام شرکت مخابراتی ژاپن (ژاپن تله کام ) را می خرند.این اولین مشارکت عمده خارجیها در مخابرات ژاپن خواهد بود.
شبکه خبری بلومبرک روز جمعه بنقل از یک مقـام شرکت "مخابرات ژاپن" گزارش داد شرکت ای تی اند تی at&t و شرکت بریتیش تله کام bt ممکن است 3/1 میلیارد دلار در ژاپن سرمایه گذاری کنند.
دو شرکت مـذکور که بزرگترین شرکتهای مخابراتی آمریکا و بریتانیا محسوب می شوند چندی پیش با امضای یک قرارداد 10 میلیـارد دلاری تصمیم به پیوند زدن فعالیتهای خود در جهان گرفتند. اکنون دو شرکت قصد دارنـد با خرید 30 درصد از سهام شرکت ژاپنی قلمرو فعالیتهای خود را در آسیا گسترش دهند.
بر پایه این گزارش شرکت ای تی اند تی ده درصد و شرکت بریتیش تله کام بیست درصد از سهام شرکت "ژاپن تله کام" را که چهارمین شرکت بزرک مخابراتی در ژاپن است تصاحب خواهند کرد.
یک مقام شرکت ژاپنی که نخواسته است نامش فاش شود ضمن تایید خبر فوق اظهار داشته است که این قرار داد ممکن است تا دهم فروردین ماه آینده بصورت قطعی درآید.
بلومبرک می نویسد دو شرکت آمریکایی و بریتانیایی برای رقابت با شرکتهایی مثل ام سی ای وورلدکام worldcom mci در زمینه مخابرات تلفنی و رایانه ای در جهان نیاز به خطوط مستقیم ارتباطی در مناطق پر مشتری مثل شرق آسیا دارند.
سرمایه گذاری شرکتهای at&t و bt در ژاپن حاکی از امیدی است که غرب برای بهبود اقتصاد راکد ژاپن دارد. در طی هفته ای که گذشت شرکت خودروسازی رنو فرانسه نیز برای خرید 35 درصد سهام شرکت نیسان ابراز علاقه نمود.
معامله مذکور به شرکت ژاپن تله کام قدرت رقابت با شرکت ژاپنی نیپون تله کام که بزرگترین شرکت مخابراتی جهان است را می بخشد. این معامله به دو شرکت آمریکایی و ژاپنی نیز این امکان را می دهد که در مخابرات سلولار (تلفنهای همراه ) ژاپن سهم عمده ای بیابند چرا که ژاپن تله کام با مشارکت شرکت نیسان موتور و شرکت آمریکایی ایرتاچ airtouch در حال ایجاد شبکه جدیدی برای تلفنهای همراه است. 230

سرخط اخبار اقتصاد