۲۹ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6941526
T T
۰ نفر
افزایش کسری تراز بازرگانی خارجی آمریکا # واشنگتن، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/77 کسری تراز بازرگانی خارجی آمریکا در ماه گذشته تا حد بیسابقه ای بالا رفت. تورم و بیکاری همچنان در سطوح پایین باقیمانده اند.
وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه اعلام کـــرد که در اولین مــاه سال جاری مسیحی کسری تراز بازرگانی خارجی این کشور به 17 میلیارد دلار رسیده است.
از آنجا که کسری تراز بازرگانی خارجی آمریکا در آخرین ماه سال 1998 در حد 1/14 میلیارد دلار اعلام شده بود می توان دریافت که در فاصله دو ماه مذکور افزایش قابل ملاحظه ای در واردات آمریکا در مقابل کاهش نسبی صادرات آن پدید آمده است.
به گفته تحلیلگران اقتصادی کاهش تراز بازرگانی خارجی آمریکا حاکی از بالا رفتن مقدار خرید آمریکاییان و کم شدن مقدار خرید مردم و شرکتها در کشورهایی است که هنوز گرفتار بحران اقتصادی هستند.
پیش بینی این تحلیلگران این است که افزایش نابرابری میان صادرات و واردات آمریکا باعث شود از رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه اول ســال جاری مسیحی 5/1 تا 2 درصد کاسته شده در حدود 5/3 درصد باقی بماند.
از سوی دیگر وزارت کــار آمریکا روز جمعه اعلام کـــرد شاخــص قیمتها برای مصرف کنندگان در آمریکا در دومین ماه سال جاری مسیحی 1/0 درصد بوده است.
بنابــراین برای سومین ماه متـــوالی اقتصاد آمریکا شاهد نرخ تورم بسیار پایینی در حد 1/0 بوده است.
نرخهای منتشر شده برای تورم قیمتها در آمریکا حاکی از آن است که در طی دوازده ماه گذشته قیمتها در حدود 1/2 درصد بالا رفته است که این پایین ترین رقم در 33 سال اخیر محسوب می شود.
همچنین بر پایه ارقام منتشر شده از سوی وزارت کار آمریکا نرخ بیکاری که بطور هفتگی اعلام می شود طی دو ماه اخیر تغییری نکرده است که این نیز در 25 سال اخیر بیسابقه است. 230

سرخط اخبار اقتصاد