نشریه"میس " :شرکت پریمیرانگلیس نسبت به امضای قراردادباایران درموردپروژه نفتی "بلال "مرددشده است # لندن خبرگزاری جمهوری اسلامی 26/12/77 به نوشته یک نشریه نفتی ،شرکت نفتی پریمیر انگلیس با قید شرایط جدید قرارداد از سوی ایران ،نسبت به امضای قرارداد پروژه نفتی "بلال "مردد شده است.
به نوشته هفته نامه اقتصادی میدل ایست سروی (میس ) چاپ نیکوزیا تردید شرکت پریمیر بخاطر شرایط جدیدی است که ایران اخیرا در متن این قرارداد گنجانده است .
در چارچوب قراردادهای بیع متقابل ،شرکتهای خارجی مجری پروژه،در مقابل سرمایه گذاری خود تا چند سال بر بخش اعظم تولیدات نفت یا گاز هر میدان حق مالکیت دریافت می کنند ولی مقدار این نفت به قیمت ان در بازار بستگی دارد.
اکنون که قیمت نفت برغم ترقی هفته های اخیر ان در سطح نسبتا پایینی قرار گرفته ، سهم شرکتهای مجری پروژه های بیع متقابل در سطح بالاتری از ایران قرار دارد و شرکت نفت ایران به جای 35 درصد حداقل سهم کشور از تولیدات این پروژه ها، ان را تا سطح 40 درصد افزایش داده است .
به نوشته "میس "شرکت نفت ایران شرط جدید را منصفانه می داند و متذکر شده است که این شرط در قراردادهای نفتی جدیدی نیز که اخیرا با شرکتهای "الف" فرانسه و "ان .یی .آی" ایتالیا پیرامون توسعه میدان نفتی دریایی "دورود" منعقد شده بود وجود داشت واین موضوع از سوی انها مورد قبول واقع شد.
ظاهرا روسای شرکت پریمیر انگلیس با گنجاندن شرط جدید مخالفندو به همین خاطر امضای این قرارداد که انتظار می رفت تاکنون انجام شده باشد به تعویق افتاده است.
به نوشته هفته نامه "میس "شرکت نفت ایران تا پایان اسفند ماه به شرکت پریمیر فرصت داده است تاقرارداد راامضا کند ،درغیر این صورت باشرکتهایی که قبلا نسبت به انجام این پروژه ابراز علاقه کرده بودند تماس حاصل خواهد کرد.
شرکتهای "الف "و "مونیومنت "انگلیس قبلا نسبت به این پروژه ابراز علاقه کرده بودند که در صورت مخالفت پریمیر با شرایط جدیدایران ، یکی از انها به شریک دیگر این پروژه یعنی شرکت "بو والی" کانادا خواهد پیوست.
به عقیده ناظران نفتی بعید است پریمیر حاضر به قبول شرایط جدید ایران نشود، زیرا این شرکت اخیرا نسبت به مشارکت در دو طرح دیگر نفتی در ایران ابراز امادگی کرده است.
پریمیر اخیرا رسما اعلام کرد که در مناقصه مربوط به پروژه 250 میلیون دلاری افـزایش بهره برداری از میدان های نفتی "سروستان "و "سعادت اباد "شرکت خواهد کرد.

سرخط اخبار اقتصاد