۲۶ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6941403
۰ نفر
مهمترین رویدادهای اقتصادی ایران در سال 77 (قسمت اول ) # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 26/12/77 اقتصاد ایران در سال 77 فراز و نشیبهای زیادی را پشت سر گذاشت. در این سال خبرهای تلخ و شیرین زیادی درباره اوضاع اقتصادی کشور ، روابط اقتصادی با خارج ، وضعیت سرمایه گذاریها و غیره از سوی محافل خبری مخابره شد که در سرفصل های این اخبار به ترتیب زمانی در پی می اید.
* کاهش تولید نفت کشور برای تثبیت قیمت از جمله مهم ترین خبرهای اقتصادی در نخستین روزهای سال 77 بود که بازتابهای داخلی و خارجی زیادی را در پی داشت .
جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت از دوازدهم فروردین 77 میزان تولید نفت خود را از سه میلیون و 942 هزار بشکه به سه میلیون و 802 هزار بشکه در روز کاهش دهد.
یک مقام در وزارت نفت ایران اعلام کرد: به منظور تثبیت بازار نفت و برای رسیدن به قیمت مطلوب در آینده، جمهوری اسلامی ایران تصمیم دارد از اول آوریل روزانه 140 هزار بشکه از تولید نفت خود بکاهد0 * اختصاص 2/11 هزار میلیارد ریال یارانه برای نان و کالاهای اساسی مردم دیگر خبری بود که توجه مجامع خبری داخلی و خارجی را در اولین ماه سال گذشته به خود جلب کرد.
این خبر از سوی وزیر بازرگانی اعلام و چنین عنوان شد که دولت در سال هفتاد و هفت 5 هزار میلیارد ریال یارانه نان و 2/6 هزار میلیارد ریال یارانه برای تامین کالاهای اساسی پرداخت می کند.
* امضای تفاهم نامه همکاری میان ایران و جمهوری مقدونیه از دیگر خبرهای مهم سال 77 بود که در پایان سفر چهار روزه وزیر اقتصاد جمهوری مقدونیه به ایران تحقق یافت.
دراین تفاهمنامه که به امضای ریکالفسکی وزیر اقتصاد جمهوری مقدونیه و دکترحسین نمازی وزیر اموراقتصادی ودارایی جمهوری اسلامی ایران رسید، طرفین امادگی خود را برای همکاری در زمینه های اقتصادی ،صنعتی ، تجاری ، مالی و بانکی اعلام کردند.
* کشف یک حوزه جدید گازی در " گردان " فارس از جمله خبرهای شیرین در دومین ماه سال 77 بود که بار دیگر اهمیت ایران را در داشتن ذخایر منابع طبیعی در جهان مطرح کرد.
معاون وزیر نفت در آن زمان میزان ذخیره این حوزه جدید گازی را بالغ بر دو تریلیون و 100 میلیارد فوت مکعب گاز قابل استحصال و 5/10 میلیون بشکه نفت مایعات گازی اعلام کرد.
* کاهش قیمت انواع نفت خام صادراتی ایران خبری بود که در اردیبهشت ماه سال 77 کام مردم و مسوولان را تلخ کرد.
هفته نامه "گلوبال مارکتس" چاپ لندن در این باره نوشته بود: با تضعیف بازار جهانی نفت و کاهش شدید قیمتها ، نرخ انواع نفت خام صادراتی ایران روندی نزولی طی کرد.
بررسی های انجام شده از سوی این هفته نامه نشان می دهد در ماه پایانی سال 97 (اذر-دی ) متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سبک ایران 68/16 دلار بود.
ولی یک ماه بعد سطح متوسط ان با 47/2 دلار کاهش تا 21/14 دلار تنزل کرد و این روند در ماه های بعد نیز ادامه یافت.
درماه دوم سال 98 (بهمن-اسفند) متوسط بهای هر بشکه نفت خام سبک ایران به 81/12 دلار رسید و در طول ماه سوم سال 98 (اسفند-فروردین ) نیز حدود یک دلار دیگر کاهش یافت .
به این ترتیب ظرف سه ماهه زمستان بهای ان 83/4 دلار تنزل کرد .
این کاهش در مورد نفت خام سنگین ایران اندکی بیشتر بود.
براساس این آمار می توان تخمین زد ارزش صادرات روزانه نفت خام ایران در پایان زمستان اندکی بیشتر از یک میلیون دلار کاهش یافته است.
* اگرچه کاهش قیمت نفت ایران خبرتلخی برای کشور بود ولی اعلام افزایش صادرات منطقه ازاد قشم به 25 میلیون دلار خبر خوشایندی بود که نشان از توان بالقوه ایران برای صادرات کالاهای غیرنفتی داشت .
مدیرعامل منطقه ازاد قشم در این باره گفته بود: صادرات منطقه ازاد قشم در سال جاری به رقم 25 میلیون دلار خواهد رسید در حالی که در سال گذشته 10 میلیون دلار کالا از این منطقه صادر شد.
* کاهش مصرف گازوئیل در نیروگاههای کشور دومین خبر خوشایند در اردیبهشت ماه سال 77 بود.
مسوولان ذیربط در این باره گفته بودند که باهمکاری گسترده وزارتخانه های نفت و نیرو،مصرف گازوئیل در نیروگاه های کشور در 20 سال اخیر از 7/20 به 6/4 درصد کاهش یافت.
* در همین ماه مدیرکل خزانه وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که وابستگی دولت به درآمد نفت بیش از میزان تعیین شده است.
به گفته وی به رغم پیش بینی های به عمل آمده دربودجه سال 76 که وابستگی دولت به درآمد نفت 40 درصد از کل درآمدها عنوان شده بود ، در واقع این وابستگی به حدود 55 تا 56 درصد بالغ می شود.
* واشنگتن همچنان با عبور خطوط لوله نفت و گاز از ایران مخالفت می کند عنوان خبر دیگری دراردیبهشت ماه بود که یک بار دیگر دشمنی آمریکا را با ملت ایران به اثبات رساند.
این موضع آمریکا از زبان وزیر انرژی آن کشور اعلام شد.
ادامه دارد ....

سرخط اخبار اقتصاد