۷ بهمن ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6938011
۰ نفر
پیش بینی کاهش تولید جهانی گندم در سال 1999 # لندن ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 07/11/77 شورای بین المللی غله پیش بینی کرد هوای نامناسب و کاهش قیمتها دو عامل موثر برای کاهش تولید گندم در جهان در سال جاری بوده اند.
روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن طی گزارشی در مورد نتیجه آخرین مطالعات شورای بین المللی غله می نویسد باران شدید سال گذشته در اروپا شرایط نامناسبی را برای کشت گندم به وجود آورده بود.
گندم کاران کشورهای انگلیس، دانمارک، آلمان، فنلاند در سال جدید میلادی اقدام به کاهش سطح زیر کشت زمینهای زیر کشت گندم خود کرده اند.
این کاهش به ویژه در مورد کشت گندم در کشورهای سوئد و بلغارستان بیشتر بود، زیرا گندم کاران این دو کشور نسبت به سال قبل به ترتیب 40 و 20 درصد از مساحت زمینهای زیر کست گندم خود کاسته اند.
کمبود باران در آسیا و آفریقا تاثیر مشابهی داشته است و پیش بینی می شود از میزان تولید گندم امسال کشورهای چین، مراکش و پاکستان بکاهد.
علاوه بر وخامت هوا، کاهش جهان قیمت گندم از توجیه اقتصادی کشت گندم کاسته و این در آمریکا نیز موجب کاهش کشت گندم در سال جاری شده است.
به گزارش شورای بین المللی غله، مزرعه داران آمریکایی مساحت زمینهای زیر کشت گندم خود را در سال جاری از 3/20 به 6/17 میلیون هکتار کاهش داده اند که کمترین سطح زیر کشت گندم این کشور از سال 1972 تاکنون است.
پیش بینی می شود تولید زمستانی گندم این کشور از 1/52 به 6/45 میلیون تن کاهش یابد.
تولید کلی گندم آمریکا برای سال 1999 حدود 61 میلیون تن پیش بینی می شود که در صورت تحقق، نسبت به سال قبل 4/8 میلیون هکتار یا 12 درصد کاهش نشان خواهد داد.
با انتظار کاهش تولید گندم کشورهای مختلف شورای بین المللی غله تخمین زده است تولید گندم سال 1999 جهان 575 میلیون تن بیشتر نخواهد بود که در ان صورت 8 درصد نسبت به سال قبل کاهش نشان خواهد داد ولی با این وجود سومین حد نصاب تولید گندم جهان خواهد بود.
شواری بین المللی غله پیش بینی می کند تولید گندم کشورهای مستقل مشترک المنافع و همین طور ممالک اطراف دریای بالتیک از 1/57 به 5/67 میلیون تن افزایش یابد.
پیش بینی مشابهی نیز در مورد ترکیه ارائه شده است که از تمایل بیشتر مزرعه داران این کشور به کشت گندم به جای پنبه سرچشمه می گیرد.
با کاهش جهانی گندم طبیعی است قیمت ان رو به افزایش گذاشته و یا حداقل در سطح کنونی تثبیت خواهد شد.
ایران در پاییز گذشته نیز وارد بازار گندم شد و از استرالیا و فرانسه به ترتیب 700 و 60 هزار تن گندم خریداری کرده بود.

سرخط اخبار اقتصاد