کشاورزان نمونه و دست اندرکاران امورکشاورزی با رئیس جمهوری دیدارکردند # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 01/10/77 حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رئیس جمهوری روز سه شنبه در اولین روز از "هفته کشاورزی " در جمع کشاورزان نمونه و دست اندرکاران کشاورزی سراسر کشور گفت : کشاورزی مظهر رحمت خداوند است و کشاورزان از جمله نزدیکترین افراد جامعه به خداوند هستند که هم عظمت خدا را درک می کنند و هم بیشتر به بندگان خدا خدمت می کنند.
اقای خاتمی اظهار داشت : کشاورزی با استقلال و امنیت کشور پیوند اساسی دارد یعنی اگر در عرصه کشاورزی بتوانیم نیازهای جامعه را براورده سازیم ، پایه های استقلال کشور را استحکام بخشیده ایم .
وی با اشاره به ضرورت توسعه کشاورزی صنعتی و استفاده از فن آوری روزامد و گسترش تحقیقات در امور کشاورزی تصریح کرد : محور استقلال ، کشاورزی است که نه تنها برآورنده نیازهای اولیه جامعه است بلکه باتامین نیازهای اولیه ، کشور را از وابستگی به خارج می رهاند ، اما محوریت کشاورزی حتما به معنای نفی صنعت نیست بلکه توجه به صنعت در رشد و بهبود کشاورزی موثر است .
اقای خاتمی با اشاره به تنوع اقلیمی و آب و هوا در مناطق مختلف ایران و وجود زمین و اب کافی در کشور اظهار داشت : با بهره برداری صحیح از منابع موجود بویژه اب و زمین ، می توانیم جایگاه مناسبی در عرصه کشاورزی در منطقه پیدا کنیم .
رئیس جمهور با اشاره به جوان بودن جمعیت کشور و ضرورت ایجاد فرصت های شغلی جدید گفت : به دلیل کم هزینه تر بودن ایجاد شغل در زمینه های کشاورزی ، باغداری و شیلات نسبت به سایر بخشهای اقتصادی، باید سرمایه گذاری در این بخش مورد توجه قرار گیرد.
اقای خاتمی از نفت به عنوان یک منبع تجدیدناپذیر یاد کرد و بر استفاده از درامدهای نفتی برای سرمایه گذاری در منابع تجدیدشونده بویژه کشاورزی تاکید کرد.
رئیس جمهوری تربیت نیروی کارامد ، بکارگیری روشهای نو در عرصه کشاورزی و توسعه تعاونیهای کشاورزی را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: یکی از امتیازات کشاورزی تصدی درصد بالای مردم و بخش خصوصی در امر کشاورزی است که با ساختار اقتصادی مطلوب ما سازگارتر است و باید این بخش را تقویت نمود.
اقای خاتمی ضمن تجلیل از کشاورزان نمونه کشور، حضور زنان در جمع کشاورزان نمونه را نشان دهنده توانایی و شایستگی زن مسلمان ایرانی در تمامی عرصه های اقتصادی، بویژه کشاورزی ذکر کرد.
رئیس جمهور شوراها را بستر مهم مشارکت و حضور مردم دانست و برگزاری انتخابات شوراها را در روستاها با اهمیت ارزیابی کرد.
وی به وجود سلیقه های مختلف در کشوراشاره کرد و گفت:باید بدون تنک نظری و با رعایت خواست مردم و بدون سختگیری های بیجا برای کسانی که می خواهند در این انتخابات نامزد شوند ، فرصت مشارکت فراهم شود.
رئیس جمهوری شرط مشارکت بیشتر مردم را وجود تنوع در میان نامزدها دانست و گفت : همه گرایش ها و سلیقه ها باید احساس کنند که کسانی را برای انتخاب کردن دارند.
اقای خاتمی در ادامه افزود: برگزارکنندگان انتخابات باید با بی طرفی کامل و بدون تنک نظری و رعایت سلیقه ها و گرایشهای مختلف ، حضور بیشتر مردم را در صحنه فراهم اورند.
اقای خاتمی به مصرف بی رویه و اسراف و تبذیر در کشور اشاره کرد و گفت : اگاهی دادن به مردم در کنترل مصرف و جلوگیری از اسراف مهم و موثر است و بطور مثال اگر جلوی ضایعات نان گرفته شود ، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت .
رئیس جمهوری همچنین با تاکید بر جهاد علیه مصرف بی رویه و جهاد علیه اسراف و تبذیر افزود: قناعت به معنای سخت گیری به خود نیست ، بلکه پرهیز از مصرف بی رویه و اسراف است .
اقای خاتمی مقدار مصرف شکر و گندم و برخی اقلام دیگر را در کشور بیش از حد استانداردهای جهانی خواند واظهار داشت : دولت باید برنامه ها و طرحهایی را پایه ریزی کند که با همکاری مردم معضلات اجتماعی و اقتصادی بویژه مصرف بی رویه در کشور حل شود.
اقای خاتمی با اشاره به تنگناهای موجود گفت : ما دچار مشکلات اقتصادی هستیم ولی دچار بحران نیستیم . بحمدا... دولت برکارها مسلط است و مشکلات را با کمک مردم و با تحمل و شکیبایی مردم همچون دوران دفاع مقدس پشت سر می گذاریم .
رئیس جمهور مردم را بزرگترین سرمایه های کشور دانست و افزود : من به عنوان یک خدمتگزار و نماینده مردم که افتخارم نیز نمایندگی و خدمتگزاری مردم است تقاضامی کنم برای کنترل مصرف و جلوگیری از اسراف ، دولت و ملت همکاری دائمی و همه جانبه ای را با یکدیگر اغاز کنند.
پیش از سخنان رئیس جمهوری ، دکتر عیسی کلانتری وزیر کشاورزی گزارشی از وضعیت کشاورزی کشور ارائه کرد و همچنین به ده تن از کشاورزان نمونه و دست اندرکاران امر کشاورزی توسط رئیس جمهوری لوح تقدیر اهداء شد.

سرخط اخبار اقتصاد