۲۳ آذر ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6935232
۰ نفر
بیش از 7/1 میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر شد # تهران خبرگزاری جمهوری اسلامی 23/09/77 از ابتدای سال جاری تا پایان ابان ماه امسال بیش از هفت میلیون و 98 هزار و 739 تن کالای غیرنفتی به ارزش تقریبی یک میلیارد و 789 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه صادرات ایران ، این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با وجود 32 درصد افزایش وزنی ، از نظر ارزشی 13 درصد کاهش نشان می دهد.
در هشت ماهه اول سال گذشته بیش از پنج میلیون و 380 هزار و 198 تن کالای غیرنفتی به ارزش 2 میلیارد و 67 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده بود.
براساس این گزارش در ابان ماه امسال 929 هزار تن کالا به ارزش 4/254 میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با صادرات ابان سال گذشته (896 هزار تن به ارزش 8/248 میلیون دلار)از نظر وزن 5/3 درصد و از لحاظ ارزش 2 درصد افزایش نشان می دهد.
افزایش صادرات کشور در ابان ماه و توقف روند نزولی ان به طور عمده ناشی از بهبود وضع صادرات کالاهای کشاورزی بوده است. صدور بیش از 14 هزار و 536 تن پسته به ارزش تقریبی 50 میلیون دلار در ابان ماه نقش موثری در افزایش صادرات این ماه داشته است.
براساس این گزارش ناهماهنگی رشد وزنی و ارزش صادرات در هشت ماهه امسال ناشی از سقوط شدید قیمت کالاهای صادراتی در بازارهای بین المللی است.
یاداوری می شود در هشت ماهه اول سال قبل هر تن کالای صادراتی 384 دلار عرضه می شد اما این رقم در دوره مشابه سالجاری تنی 252 دلار است که 34 درصد کاهش یافته است. اگر این کاهش رخ نمی داد ارزش صادرات غیرنفتی در این مدت به 2 میلیارد و 726 میلیون دلار می رسید.
در این گزارش کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی به سبب تداوم سیاست های انقباضی شبکه بانکی ، افزایش قیمت تمام شده بسیاری از اقلام صنعتی به دلیل گران شدن نهاده های تولید ، افزایش کرایه حمل کالاهای صادراتی ، تشدید رقابت در سطح بین المللی به سبب کاهش شدید ارزش پولی ملی تعدادی از کشور های قاره اسیا برخی از عوامل موثر در کاهش صادرات غیرنفتی ذکر شده است.
براساس این گزارش تداوم رکود اقتصادی در اغلب کشورهای صنعتی ، بحران مالی و پولی اسیای جنوب شرقی ، پائین بودن قیمت های پایه برای اخذ پیمان ، نگرانی های ناشی از عدم توفیق در بازارهای صادراتی و ضعف افراد ، سازمان ها و تشکل های صادراتی در اشنایی با تجارت جهانی و چگونگی حضور در بازارهای جهانی از دیگر عوامل موثر در کاهش صادرات غیرنفتی است.
/20/ /80/ /124" 102/ /13/

سرخط اخبار اقتصاد