1210 واحد تعاونی در سطح استان سیستان و بلوچستان فعالیت می کنند # زاهدان ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 16/06/77 داخلی.اقتصادی.اجتماعی.تعاون.طرحها.
مدیرکل اداره تعاون سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون 1210 واحد تعاونی با 217 هزار و 450 نفر عضو در این استان تشکیل و فعال شده است.
منصور حجازی نیا روز دوشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تنها 56 شرکت تعاونی در این استان تشکیل و صرفا در زمینه های مصرف، مسکن و صنعت فعال بودند.
طی پنج ماه گذشته امسال نیز 28 شرکت تعاونی با 1370 نفر عضو و بیش از دو میلیون ریال سرمایه در سیستان و بلوچستان تشکیل شده است.
وی افزود: هم اینک سه درصد از اعضای شرکتهای تعاونی فعال این استان را زنان تشکیل می دهند.
او زمینه فعالیت فعلی بیشترین تعداد تعاونیهای منطقه را تامین نیاز مصرف کنندگان با 4/83 درصد کل اعضا و موضوع فعالیت کمترین تعداد آنها را معدن و عمران به ترتیب با 11 و هفت درصد کل تعداد اعضا اعلام کرد.
46 درصد از این واحدها در زاهدان، 20 درصد در زابل و مابقی در سطح دیگر شهرستانهای سیستان وبلوچستان مستقر هستند.
مدیرکل تعاون سیستان و بلوچستان همچنین سرمایه این تعداد شرکت تعاونی را 47 میلیارد ریال اعلام کرد.
حجازی نیا افزود: از این حجم سرمایه گذاری 54 درصد در بخش صنعت، 20 درصد در بخش کشاورزی، 3/10 درصد در بخش خدمات، 8/9 درصد در بخش مسکن و مابقی آن در بخشهای تامین نیاز مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، چند منظوره، اعتبار و معدن جریان دارد.
او گفت: به مناسبت هفته تعاون نیز 14 واحد تعاونی با 168 عضو در این خطه راه اندازی می شود.
13 تا20 شهریور ماه هر سال به عنوان هفته تعاون اعلام شده است.
تشکیل تعاونی توزیع آب شیرین، یخ سازی سنگبری در زاهدان، تولید پنیر و فرآورده های لبنی در خاش و دو واحد مرغداری در زابل از جمله این واحدها است.
او افزود: هم اینک 734 نفر از ایثارگران در شرکتهای تعاونی این استان عضو هستند.
مدیرکل تعاون سیستان وبلوچستان معتقد است که باتوجه به نقش اتحادیه های تعاونی در تشکیلات وزارت تعاون، لازم است توسعه کمی این واحدها مد نظر قرار گیرد.
حجازی نیا افزود: هم اینک شش اتحادیه تعاونی شامل اتحادیه شرکتهای تعاونی مصرف کارکنان دولت، فرهنگیان، کارگران، مرزنشینان، پرورش میگو و صیادی در سیستان و بلوچستان دایر است.
او افزود: به منظور پرداخت چهار درصد از سود خالص این تعاونیها به عنوان حق آموزش و تعاون، با همکاری تعاونیهای تحت پوشش، تا پایان مرداد گذشته 24 میلیون ریال توسط این تعاونیها به حساب صندوق تعاون واریز شد.
وی گفت: ازمحل تبصره سه قانون بودجه امسال نیز 10 میلیارد و 260 میلیون ریال تسهیلات بانکی به اجرای طرحهای تعاونی در سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.
او افزود: در راستای ارتقای سطح علمی و آموزشی کارکنان شرکتهای تعاونی استان نیز طی یک سال گذشته 94 دوره تکدرس برای 1959 نفر از مدیران، بازرسان، اعضا و متقاضیان تشکیل شده است.
همچنین در این مدت تعداد 117 جلسه آموزشی به مدت 687 ساعت برای و 2565 نفر از اعضای تعاونیهای برگزار شده است.
به اعتقاد کارشناسان امر اجرای طرحهای تعاونی در جهت دار کردن سرمایه های اندک به خصوص در مناطق محروم موثر است.
این افراد می افزایند: تقویت این بخش همچنین زمینه انجام امور اقتصادی را در سطح کلان فراهم کرده و تسهیل کننده تحقق عدالت اجتماعی است.

سرخط اخبار اقتصاد