ایران نامزد اول عضویت در هیات رییسه کمیته جهانی امنیت غذایی است # رم - خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/03/77 جمهوری اسلامی ایران از بخت بالایی برای عضویت در هیات رییسه کمیته جهانی امنیت غذایی و در دست گرفتن ریاست این کمیته که فردا در رم و در مقر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) آغاز به کار می کند ، برخوردار شده است .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران از مقر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) وابسته به سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی ایران یکی از داوطلبان عضویت در هیات رییسه این کمیته است و از پشتیبانی کامل گروه 77 برخوردار است .
اهمیت اجلاس یاد شده این کمیته که برای اولین بار پس از اجلاس جهانی غذا ، فردا آغاز به کار می کند ، به خاطر دستور کار مهم آن یعنی انتخاب رییس و چهار نایب رییس این کمیته است .
کمیته جهانی امنیت غذایی تقریبا برابر با تعداد کشورهای عضو سازمان ملل یعنی بیش از 180 کشور عضو دارد و این یکی از دلایل اهمیت و برتری این کمیته نسبت به دیگر کمیته های فائو است .
تامین امنیت غذایی در سراسر جهان از وظایف اصلی کمیته مذکور است .
در "اجلاس جهانی سران در امر غذا" در سال گذشته در رم ، انتشار دو سند مهم یعنی بیانیه سیاسی اجلاس و برنامه عمل آن بر اهمیت این کمیته ، افزود.
هدف عملی اسناد یاد شده کاهش دادن تعداد گرسنگان جهان به نصف تا سال 2015 میلادی است . در واقع طی این مدت بیش از 400 میلیون نفر از گرسنگان جهان باید از این بلا نجات یابند . کمیته جهانی امنیت غذایی مسئول پیگیری فعالیت ها در این خصوص ، ارزیابی آن ها و رفع مشکلات موجود در این زمینه است .
برای انتخاب اعضای هیات رییسه تاکنون بحثهای مقدماتی زیادی بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه صورت گرفته و جمهوری اسلامی ایران از بخت زیادی برای راه یافتن به این نهاد مهم بین المللی جهت کمک به عدالت اجتماعی جهانی برخوردار است . ریاست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با دکتر نوری نایینی است .

سرخط اخبار اقتصاد