امسال یک میلیون و 500 هزار دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید می شود # تهران خبرگزاری جمهوری اسلامی 21/02/77 داخلی.اقتصادی.وزارت صنایع.صنایع فلزی مدیرکل صنایع فلزی و ریخته گری وزارت صنایع گفت: با رفع گلوگاهها ، اصلاح روش تولید ، تکمیل ماشین الات ، اجرای طرحهای توسعه و راه اندازی واحدهای جدید امسال یک میلیون و 500 هزار دستگاه یخچال و فریزر تولید خواهد شد.
مهندس سیدمحمدتقی موسوی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: سال گذشته در مجموع یک میلیون و 200 هزار دستگاه یخچال و فریزر در واحدهای داخلی تولید شد که این میزان نسبت به سال 75 حدود 25 درصد رشد نشان می دهد.
وی گفت: رشد تولید این محصول از سال 74 به بعد به طور متوسط سالانه حدود 25 درصد بوده است.
وی گفت: در سال گذشته 155 هزار دستگاه ماشین لباسشویی اتوماتیک در واحدهای داخلی تولید شد که این میزان نسبت به تولید سال 75 حدود 55 درصد رشد نشان می دهد.
وی اظهار داشت: برنامه تولید امسال ماشین لباسشویی اتوماتیک در واحدهای داخلی 400 هزار دستگاه خواهد بود که این تعداد دو برابر نیاز کشور است ، بنابراین برنامه ریزی برای صادرات مازاد بر نیاز کشور ضروری است.
وی گفت: از انجا که شرایط برای صادرات کالاهای داخلی در کشور هنوز فراهم نیست ، خواستار همکاری بیشتر بانکها ، گمرکات و تمامی ادارات ذیربط در امر صادرات برای توسعه صادرات غیرنفتی کشور شد.
وی تشویق واحدهای تولیدی به افزایش صادرات را از سیاستهای این اداره کل ذکر کرد و گفت: از انجا که رقابت برای عرضه لوازم خانگی در بازارهای جهانی بسیار زیاد است ، تولیدکنندگان باید با افزایش کیفیت محصولات خود و دریافت استاندارهای جهانی بتوانند بازارهای متنوعی برای عرضه محصولات خود بیابند.
مدیرکل صنایع فلزی و ریخته گری حجم صادرات این بخش در سال گذشته را 100 میلیون دلار ذکر و پیش بینی کرد: با تمهیدات انجام شده و تسهیل سازی مقررات صادرات حجم صادرات تولید این بخش در سالجاری به 200 میلیون دلار برسد.
وی گفت: از انجا که کمبود نقدینگی از مشکلات واحدهای تولیدی است ، تغییر نرخ ارز و تامین ارز مورد نیاز واحدها با نرخ واریزنامه ای مشکل تولیدکنندگان را مضاعف کرده است لذا همکاری بانکها در تخصیص اعتبارات می تواند واحدهای تولیدی را در انجام تعهدات شان کمک کند.
موسوی پور در مورد افزایش قیمت محصولات تولیدی گفت: با توجه به اینکه بخشی از هزینه های تولید نظیر حقوق کارگران ، سوخت ، ارز و... امسال افزایش یافته تلاش شده است با افزایش ظرفیتها و بهره وری از افزایش بی رویه قیمتها جلوگیری کنیم.
وی افزایش قیمت لوازم خانگی در سال جاری را ناچیز دانست و گفت: قیمت محصولات تولیدی این بخش امسال از هفت تا هشت درصد رشد برخوردار است.
/20/80/230/124/15/

سرخط اخبار اقتصاد