تلاش دو شرکت نفتی فرانسه و ایتالیا برای همکاری نفتی جدید با ایران # لندن - خبرگزاری جمهوری اسلامی 19/01/77 دو شرکت نفتی ایتالیا و فرانسه به انجام همکاریهای نفتی جدید با ایران چشم دوخته اند.
به نوشته هفته نامه اقتصادی مید چاپ لندن روسای شرکتهای اژیپ ایتالیا و الف فرانسه با مسوولان شرکت نفت ایران به مذاکره پرداخته اند.
اژیپ که دو سال پیش در حوزه نفتی دارخوین مطالعات فنی انجام داده بود علاقه مند است در زمینه احیاء این حوزه و افزایش ظرفیت تولید نفت در ایران سرمایه گذاری کند.
مید می افزاید به گفته منابع مطلع اژیپ در مورد انچه از این مطالعات به دست اورده بسیار به وجد امده است.
میزان ذخیره نفت باقی مانده در این حوزه 18 میلیارد بشکه براورد شده است که بدین ترتیب تولید ان سالهای مدیدی ادامه خواهد داشت.
سخنگوی شرکت اژیپ از ابراز نظر در مورد علاقه ان شرکت پیرامون سرمایه گذاری در ایران خودداری کرده ولی متذکر شده است اژایپ همواره در پی یافتن موقعیتهای جدید برای سرمایه گذاری است.
ظاهرا مذاکرات اژیپ و شرکت نفت ایران در مراحل پیشرفته ای قرار دارد و به نوشته مید این شرکت بیشترین شانس برای برنده شدن طرح دارخوین را دارد.
شرکتهای نفتی دیگر تا پایان ماه ژوئن (دهم خرداد) فرصت دارند در مورد انجام این طرح پیشنهاد خود را ارائه دهند.
انچه امکان سرمایه گذاری نفتی این شرکتها در ایران را تقویت می کند تصمیم هفته پیش دولت آمریکا مبنی بر تعویق تصمیم گیری در مورد اجرای قانون تحریم سرمایه گذاری انرژی در ایران علیه شرکت توتال فرانسه به دلیل سرمایه گذاری ان شرکت در طرح گاز پارس جنوبی است .
مید می افزاید شرکت الف فرانسه نیز نسبت به انجام طرح نفتی درود 1 و 2 که طی مشارکت با اژایپ انجام خواهد شد، علاقه نشان داده است.
هدف از انجام این طرح 50 درصد افزایش در ظرفیت تولید نفت دو حوزه دریایی مذکور تا سطح روزانه 290 هزار بشکه است .

سرخط اخبار اقتصاد