۲۵ اسفند ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6918075
۰ نفر
مواضع متضاد در درون هیات حاکمه آمریکا نسبت به ایران # نیویورک ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/78 برخلاف تمدید تحریم های نفتی ایران توسط رئیس جمهوری آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور روز سه شنبه اعلام کرد، آمریکا راه های مناسب واکنش نسبت به تحولات مهم اخیر در ایران را بررسی می کند.
" جیمز فولی " معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درجلسه توجیهی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: در ایران تغییرات مهمی روی داده و آمریکا راه های مختلف برای پاسخ دان به این تحولات را بررسی می کند.
برغم اظهار نظرهای مقام های آمریکایی مبنی بر تسهیل تحریم های ایران بیل کلینتون رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه با ارسال نامه ای به رئیس مجلس نمایندگان تحریم های نفتی ایران را برای مدت یک سال دیگر تمدید کرد .
رئیس جمهور آمریکا در بیان دلیل تمدید این تحریم ها باردیگر به اتهامات واهی واشنگتن علیه تهران متوسل شد و ادعاکرد: دولت ایــــران ازتــروریسم بین الملل حمایت می کند، با روند صلح خاورمیانه مخالف است و برای دستیابی به سلاحهای کشتارجمعی تلاش می کند، ازاین رو، همچنان امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا را تهدید می کند.
از یک سو گفته می شود بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا در راستای خواست گروهی از جمهوریخواهان تند رو کنگره، تحریم های نفتی ایران را برای یک سال دیگر تمدید می کند و ازسویی دیگر، وزارت خارجه این کشور قصد دارد برای جلب رضایت حامیان برقراری روابط آمریکا با ایران صادرات برخی کالاهای ایرانی به آمریکا را آزاد اعلام نماید.
تصمیمات متضاد در درون هیات حاکمه آمریکا نشان می دهد، دولت کلینتون در 10ماهه باقیمانده به پایان حکومتش تصمیم گرفته است با مواضع گوناگون خود نظر همه گروه های داخل آمریکا را تامین نماید.
جیمز فولی در مصاحبه خود به خبرنگاران گفت: تسهیل تحریم علیه ایران بزودی عملی خواهد شد.
رسانه های همگانی آمریکا گفته اند یک مقام ارشد آمریکایی قرار است در همایش یک روزه ای که روز جمعه از سوی شورای آمریکائیان - ایرانیان در واشنگتن برگزار می شود صادرات برخی از کالاهای ایران به آمریکا نظیر فرش ، خاویار و پسته را آزاد اعلام کند.

سرخط اخبار اقتصاد