معاون عمرانی :وضعیت آب دراستان اصفهان بحرانی تراز سایر مناطق کشوراست # اصفهان ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 22/10/78 داخلی.اقتصادی .نیرو.آب معاون امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: استان اصفهان از نظر کمبود آب از بدترین و بحرانی ترین مناطق کشور می باشد.
مهندس عبدالحسین سیف اللهی روزچهارشنبه درجلسه ستاد بحران آب این استان افزود: متاسفانه دست اندرکاران آب در کشور زمانی به اهمیت بحرانی بودن آب استان پی خواهند برد که تمام راهها به بن بست رسیده باشد.
وی هشدار داد در صورت بی توجهی به این مشکل ، چه بساآب دربخش های کشاورزی و شرب جیره بندی شود.
سیف اللهی در ادامه از مشکل و کمبود آب در استان بعنوان یک مساله سیاسی و اجتماعی یاد کرد و گفت : اینگونه مشکلات می بایست در کمیته های تامین شهرستان و استان بطور جدی دنبال شود تادیگران نتوانند از این مشکل به نفع خود بهره برداری نمایند.
مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان نیز در این جلسه از افت آبهای زیر زمینی و کاهش آبهای سطحی دراستان خبر داد و گفت : 36 درصد کاهش بارندگی از مهر تا دیماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش بارندگی در حوزه زاینده رود داشته ایم .
مهندس عباس شفیعی در ادامه افزود: امسال در سال آبی منتهی به دیماه ، نسبت به 30 سال گذشته ، این رقم به 26 در صد کاهش رسیده است .
وی آنگاه گفت : سال گذشته 940 میلیون متر مکعب آب حاصل از نزولات جوی در پشت سد زاینده رود جمع آوری شد در حالی که خروجی آب از سد در همین مدت 4/1 میلیارد متر مکعب بوده است .
مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان برداشت های بی رویه آب ، در مصارف کشاورزی صنعتی و شرب را از جمله مشکلات موجود در بخش آب این استان دانست .
وی حجم ذخیره آب در پشت سد را درحال حاضر 226 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت : این رقم در مقایسه با 30 سال گـــذشته ، 73 درصد کاهش نشان می دهد.
شفیعی برداشت آب در بخش صنایع استان را سالانه 100 میلیون متر مکعب دانست و گفت : این آمار زنک خطری برای ما است .
وی بحران کم آبی را در کل کشور دانست و گفت : در سه ماهه پاییز امسال بارندگی 42 میلیمتر بوده که این رقم در مدت مشابه با 32 سال گذشته در کشور از 17 در صد کاهش بارندگی برخوردار است .
او آنگاه خواستار آگاه سازی مردم درخصوص این بحران از طریق رسانه ها شد و گفت : مسئولان می بایست این زمینه را فراهم نمایند. 230

سرخط اخبار اقتصاد