۷ دی ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6912776
۰ نفر
وفور داروهای هندی در آمریکا # واشنگتن ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی : 07/10/78 انواع داروهای ژنریک که در هند سـاخته می شوند ، فروش خوبی در آمریکا پیدا کرده اند.
روزنامه " وال استریت ژورنال " در شمـاره سه شنبه خود نوشت : کارخانه های داروسازی هند با شبیه سازی از روی داروهای آمریکایی، آنها را با قیمت ارزانتر تولید و به آمریکا صادر می کنند.
شرکتهــای داروسازی هند در شبیه سازی داروهای آمریکایی خلاقیتهایی نیز از خود نشــان می دهند. آنها سعی می کنند مولکولهای ترکیبات دارویی را با روشی که خود ابداع می کنند ، تولید نمایند.
از جمله شرکتهای هندی که محصولات آن بازار وسیعی در آمریکا یافته است، آزمایشگاههای " رانباکسی " است.
این شــرکت که مرکز فعالیتش در دهلی نو است ، پس از 38 سال شبیه سازی داروهای کشورهای غربی ، اکنون به جایی رسیده است که داروخـانه های آمریکا را با آنتی بیوتیک هــای پر مصــرف خود (مثل آموکسی سیلین و سفالکسین ) پر کرده است.
این شرکت در حال حاضر در آمریکا و شش کشور دیگر از جمله چین ، فعالیت تحقیقاتی و تولیدی دارد.
وال استریت ژورنال نوشت : از هر یکصد نفــری که در آزمایشگاههای دارو سـازی امــریکا کار می کنند، 14 نفر آن هندی تبار هستند. شرکتهای هندی با فــراهم ســاختن امکانات فعالیت آزمایشگاهی توانسته اند عده قابل توجهی از کارشناسان هندی را که در آمریکا و سایر کشورهای غربی تجربه کسب کرده اند و با استانداردهای آن کشورها آشنا هستند ، به استخدام خود درآورند.
بر پایه این گزارش ، شـرکتهای بزرک داروسازی آمریکا مثل " الای لیلی " برای کاهش هزینه تولید خود، با شرکتهای هندی قرارداد می بندند که داروهای خود را در خــارج از امــریکا تولید کنند و ضمنا حق امتیاز خود را از دست ندهند.
* 139 *

سرخط اخبار اقتصاد