۳ آذر ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6910616
۰ نفر
پوتین روند اقتصاد روسیه را مثبت ارزیابی کرد # مسکو ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی 03/09/78 "ولادیمیر پوتین" نخست وزیر روسیه اعلام کرد که برای اولین بار بعد از آغاز بحران پولی سال گذشته، اقتصاد این کشور روندی مثبت پیدا کرده است.
پوتین روز چهارشنبه در دومای روسیه در مورد وضعیت اقتصادی کشور گفت طی 10 ماه از سال جاری میلادی حجم تولیدات صنعتی بیش از 5/7 درصد افزایش یافته است.
وی که چهارشنبه، صدمین روز از نخست وزیری خود را پشت سر می گذارد گفت تعداد واحدهای سوداور صنعتی به مراتب افزایش یافته است.
به گفته نخست وزیر روسیه کسری بودجه به مراتب کمتر و انتقال سرمایه از مرکز به مناطق آغاز شده است.
پوتین گفت در طول 9 ماه از سال جاری 5/31 میلیارد روبل سرمایه از مرکز به مناطق مختلف روسیه منتقل شده و میزان کمک های مالی به مناطق نیز دراین مدت به 8/40 میلیارد روبل بالغ شده است.
به گفته پوتین حجم مبادلات بازرگانی خارجی روسیه دراین مدت مناسب بوده و برای اولین بار با 2/21 میلیارد دلار تراز مثبت تجاری مواجه شده است .
وی نرخ تورم در 10 ماه سال جاری را 5/31 درصد اعلام کرد و گفت این در حالی است که اقتصاددانان تورم 50 درصدی را برای روسیه پیش بینی کرده بودند.
پوتین روند سرمایه گذاری را نامناسب دانست و گفت این روند همچنان نزولی است.
به گفته پوتین در بخش کشاورزی و دامداری نیز پیشرفتی مشاهده نمی شود و اوضاع این بخش را نامناسب خواند.
پوتین اوضاع اجتماعی روسیه را روبه بهبود توصیف کرد و گفت ازآغاز سال جاری تحول عمده ای در پرداخت به موقع حقوق و دستمزدها بوجود آمده است.
وی در عین حال گفت به رغم تلاش برای پرداخت بدهیهای دولت به کارکنان و کارمندان، همچنان 31 درصد از این بدهی ها باقی مانده است.
پوتین گفت میزان بیکاری نیز دراین مدت کاهش یافته و از 13 درصد درسال 1998 به 2/11 درصد در ماه جاری رسیده است .
نخست وزیر روسیه اذعان داشت که این پیشرفت های اقتصادی نتیجه کاهش ارزش پول و نیز افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی است.
وی از فرار سرمایه ها از روسیه به عنوان یکی از مشکلات این کشور یاد کرد و گفت به نظر می رسد همچنان ماهانه بین 5/1 تا 2 میلیارد دلار از کشور خارج می شود.
پوتین به رغم وجود برخی مشکلات و نگرانی ها وضع اقتصادی روسیه را رو به توسعه و بهبود دانست و گفت بیشتر عوامل نگران کننده اقتصادی کنترل شده و مشکلات کاهش یافته است و تحرک کنونی ادامه می یابد.
وی پیش بینی کرد تا نیمه دوم سال 2000 روسیه به توازن کامل اقتصادی دست یابد.
پوتین که حضورش در دوما و ارائه گزارش درباره اقتصاد روسیه به تقاضای جناح کمونیست این مجلس انجام شد، بار دیگر از سیاست خصوصی سازی در اقتصاد این کشور دفاع کرد و گفت سیاست اصلاحات بر اساس اقتصاد بازار و خصوصی سازی همچنان ادامه خواهد یافت.
وی بازگشت به گذشته را ناممکن دانست و گفت با وجودی که در اجرای این سیاست اشتباهاتی روی داده اما تجدید نظر درآن با صدمات بیشتر همراه خواهد بود.

سرخط اخبار اقتصاد