۲۹ آبان ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6910329
۰ نفر
افزایش نرخ ارز به نفع صادرات کشور است # تهران ،خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/8/78 افزایش نرخ ارز به نفع صادرات کشور است و این امر برای واحدهایی که تولیدات آنها به بازارهای خارجی راه می یابد ،مطلوب تر است.
محمد غفارزاده مدیرعامل یک مجتمع کشت و صنعت در جریان بازدید مدیران و کارگزاران سازمان بورس اوراق بهادار تهران ضمن اعلام این مطلب گفت: این شرکت در سال جاری 2000 تن رب گوجه فرنگی به ارزش یک میلیون دلار به ایتالیا صادر کرد.
این شرکت تا پایان امسال 4000 تن دیگر از این محصول را صادر می کند که از این طریق 2 میلیون دلار درامد ارزی کسب می کند.به این ترتیب ارزش صادرات این شرکت امسال به سه میلیون دلار می رسد.
وی افزود: این شرکت درنظر دارد با ارز حاصل از صادرات بخشی از ماشین - آلات فرسوده این مجتمع کشت و صنعت را تعویض کند و از طریق ماشین آلات جدید ، بسته بندی محصولات را مطابق با سلیقه بازارهای جهانی تغییر دهد.ضمن اینکه ارزش صادرات با بسته بندی جدید افزایش می یابد.
وی با اظهار رضایت از اینکه شرایط صادرات نسبت به گذشته تسهیل شده، گفت:این شرکت با متنوع کردن تولیدات ، برنامه هایی برای صادرات به کشورهای لیبی، تانزانیا و آسیای میانه دارد.
به گفته وی دستیابی به بازارهای صادراتی زمان می برد، لذا باید قوانین و مقررات صادرات ثابت باشد. زیرا چنانچه بازارهای جهانی از دست برود، کسب مجدد انها به سختی امکان پذیر است.
وی خواستار جمع آوری تولید و توزیع کنندگان غیراستاندارد رب گوجه فرنگی شد و اظهار داشت:این موضوع باعث شده تا رقابت فشرده ای در بازار این محصول بوجود آید. زیرا تولیدکنندگان غیرمجاز هیچ گونه مالیات و عوارضی به دولت پرداخت نمی کنند و در نتیجه قیمت تمام شده محصولات آنها پایین تر است.
غفارزاده با بیان اینکه تغییر قیمت انرژی به زیان واحدهای تولیدی است و باعث افزایش قیمت تمام شده می شود،گفت:افزایش هزینه های بسته بندی از جمله مشکلات این گونه واحدهای تولیدی است .به عنوان مثال هزینه تمام شده یک قوطی فلزی برای یک کیلوگرم رب گوجه فرنگی بین 920 تا 1500 ریال است.
20 / 126 / 123 / 11 /

سرخط اخبار اقتصاد