گفتگوی رئیس جمهوری با خبرنگاران پس ازتقدیم لایحه برنامه سوم توسعه به مجلس # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 24/06/78 سید محمدخاتمی رئیس جمهوری روز چهارشنبه پس از تقدیم لایحه برنامه پنج ساله سوم توسعه کشور درجمع خبرنگاران حضور یافت و به سوالهای مختلف آنان پاسخ گفت.
وی درپاسخ به پرسش خبرنگار امور مجلس خبرگزاری جمهوری اسلامی درمورد تدابیر اندیشیده شده دراین برنامه برای مهار تورم و رفع مشکلات اقتصادی مردم گفت: مهمترین هدف این برنامه تغییر ساختار اقتصادی و مدیریت کشور است .
آقای خاتمی افزود: از مهمترین چالشهای ما ایجاد اشتغال فراوانتر بیش از دو برابر آنچه که در برنامه دوم توسعه کشور پیاده شد و همچنین مهار نرخ تورم است .
وی اجرای کامل این برنامه را نیازمندعزم عمومی و همکاری دستگاههای مختلف دانست و اظهار امیدواری کرد که بتوان با اجرای همه جانبه آن در پایان برنامه سوم ، نرخ بیکاری و تورم کاهش یابد و در کنار آن نوسازی نظام تامین اجتماعی و حمایت یارانه ای و خدمت به افراد کم درآمد تداوم پیدا کند.
رئیس جمهوری جزم کردن عزم برای دست یابی به تمام اهداف برنامه سوم توسعه را مورد تاکید قرار داد و گفت: تنها دولت دراین زمینه مسئول نیست و رسیدن به این هدفها مستلزم آن است که بخشها،دستگاهها و قوای مختلف با تشکیلات همکاری و همیاری کنند .
وی ادامه داد : یکی از موفقیتهای اجرای طرح ساماندهی اقتصادی پیشرفت ما در صادرات کالاها و خدمات غیر نفتی است و با اینکه قیمتهای جهانی نفت سال گذشته افت کرده بود، بیش از 60 درصد رشد وزنی داشتیم و فقط 4 درصد رشد ریالی داشتیم .
رئیس قوه مجریه درعین حال افزود : درچهار ماهه اول امسال با همان 60 درصد رشد وزنی حدود 33 درصد رشد ریالی داشتیم و این مساله نشان می دهد که زمینه کار فراهم شده و ظرفیتهای آینده کشور هم روز به روز افزایش می یابد.
وی تاکید کرد: اگر تغییر ساختار مدیریتی کشور را کارآمد کنیم و دستگاههای دیگر یاری و همکاری کنند اهداف پیش بینی شده در برنامه قابل دست یابی است.
آقای خاتمی درپاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در رسیدگی و بررسی لایحه برنامه توسعه سوم چه انتظاراتی از نمایندگان مجلس دارید گفت : انتظاراتم را در سخنرانی امروز درمجلس بیان کردم.این برنامه با یک روحیه و یک منطق تدوین شده است .
آنچه از نمایندگان انتظار داریم این است که در ارایه پیشنهادات و بررسیهااین روح کلی در برنامه را در نظر داشته باشند .
وی درعین حال افزود: مجلس صاحب حق است و می تواند بررسی کند. امیدوارم با بحثهای کارشناسی که خواهد شد بتوانیم دراین زمینه تفاهم خوبی داشته باشیم .
رئیس جمهوری درمورد تمهیدات و ضمانت اجرای برنامه توسعه سوم گفت : به هر حال مهمترین مسئله ای که وجود دارد، اعلام آن نقطه نظراتی است که ما داریم و فکر می کنیم از الزامات این برنامه است .
وی ابراز امیدواری کرد که این برنامه منشاء وفاق باشد و افزود: البته نه این که اختلافات به کلی از بین برود و منشاء وفاقی بشود بلکه به عنوان سندی که همه مصالح کلی ملی مان را در برداشته باشد و حول آن نقطه نظرات خودرا بیان کنیم .
آقای خاتمی درپاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران در مورد بیانیه پایانی نسشت اخیر اتحادیه عرب درخصوص جزایر سه گانه ایرانی، اظهارداشت: نظام جمهوری اسلامی در این خصوص پیش از این برنامه ها و سیاستهای خود را دراین باره اعلام کرده و سخنگوی وزارت امور خارجه نیز برآن تاکید نموده است .
وی هر گونه پیش داوری دراین زمینه را از نظر جمهوری اسلامی مردود دانست و تصریح کرد : اگر حسن نیت وجود داشته باشد دیگران باید بنشینند و بدون هیچ پیش شرطی برای رفع سوء تفاهم ها مذاکره کنند .
رئیس جمهوری پیرامون همکاری دولت و مجلس اظهار داشت: تمام دستگاه های نظام سعی دارند به جامعه و مردم خدمت کنند. البته دیدگاههای مختلفی در مجلس وجود دارد از جمله نظرهای انتقادی و تاییدی که ما نیز از اینگونه دیدگاهها استقبال می کنیم .
وی ضمن ابراز خوش بینی نسبت به برخورد مجلس با برنامه سوم توسعه اظهار امیدواری کرد : در مسایل اساسی کشور از جمله تدوین برنامه سوم توسعه و اموری که به سرنوشت کشور مرتبط است ، همه با دید کلان و با روی کردن به منافع کلی و حساسیتهای کنونی و همچنین همدلی موجبات پیشرفت کشور را فراهم سازند.
آقای خاتمی درباره گزارش شورای عالی امنیت ملی پیرامون حوادث کوی دانشگاه تهران و اظهارات اخیر یکی از مقامهای قضایی دراین خصوص گفت : در فضای آزاد سیاسی هرکس آزاد است حرفش را بزند.
وی ادامه داد : مبنای کار ، شورای عالی امنیت ملی است که زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت می کند و رئیس جمهورهم ریاست آن را بر عهده دارد و تشکیل کمیته بررسی این حادثه نیز مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که مورد تایید رهبری نیز می باشد از این رو گزارش این کمیته معتبر است .
آقای خاتمی در زمینه تاکید نمایندگان مجلس به نظارت بیشتر نسبت به عملکرد بخش فرهنگی کشور گفت : این نظارت همیشه صورت می گیرد و البته مجلس هم حق دارد که نظر خود را بیان کند.
وی در خصوص سوال دیگری درباره "تاثیر مچ گیریهای جناحهای سیاسی" بر روند حرکت و توسعه کشور اظهار داشت: نیرو و انرژی کشور به جای اینکه سبب پیشبرد امور و درک واقعیتها شود، صرف دفع یکدیگر شده است و در نتیجه به جای اینکه بتوانیم با سرعت کشور را به پیش ببریم و تفاهم و توافق ایجاد کنیم کندتراین مساله را دنبال می کنیم.
رئیس جمهوری درباره نتایج تحقیقات به عمل آمده در خصوص قتلهای زنجیره ای تصریح کرد: این پرونده در سازمان قضایی نیروهای نظامی و انتظامی بررسی می شود و امیدوارم که در آینده اطلاعات بیشتری ازاین مساله پیچیده در اختیار مردم قرار گیرد.
وی در جواب به سوالی در زمینه اختلاف نظرجناحهای سیاسی تاکید کرد: همه چیز باید در جای خودش بررسی شود ، نبود هیچگونه اختلافی در جامعه میسر نیست و اگر هم باشد مطلوب نیست .
آقای خاتمی خاطر نشان کرد: جامعه برخوردار از اندیشه ها و سلیقه ها و فکرهای مختلف است و هنر یک نظام این است که بتواند این جریانات و اندیشه ها را در چارچوب نظم پذیر فته شده عمومی و اجتماعی هدایت کند.
وی افزود : اگر منظور از اختلاف نظر ، تشتت و تشنج است این به هیچ وجه پذیر فته نیست امااگر منظور ترجیح منافع جناحی و باندی بر مصالح کلی و برموقعیت ممتاز کشور در صحنه بین المللی باشد ، می تواند هزینه های خیلی زیادی برای ما داشته باشد.
رئیس جمهوری ادامه داد: پیشنهاد ما این است که اختلافها و همچنین مبنای نظم را که قانون اساسی است به رسمیت بشناسیم تا همه اختلافها و سلیقه ها در چارچوب این نظم جاری شود و هر چیز در جای خودش قرار گیرد و داوری را بر عهده مردم بگذاریم .
وی به وجود نقاط ضعف و قوت در دولت اشاره کرد، اما در مجموع از عملکرد کل دولت اظهار رضایت کرد و گفت: اگر چه بهتر از این می شد کار کرد، اما مشکلات فراوانی که برای ما پیش آمد غیر منتظره بود.
وی روی آوردن به واقعیتها و انصاف را در نقد و ارزیابی مطالب مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: صحیح نیست برخی توهمات را بزرک کنیم و با روشهای مختلف ذهن جامعه ، علماء و بزرگان رابیش از حد تحریک کنیم.
آقای خاتمی خاطر نشان کرد: عالمان بزرگوار و مراجع از پشتوانه های اساسی پیشرفت کشور هستند و به هم زدن اطمینان و اعتماد بین آنها بسیار خطرناک است .
وی به ریشه یابی عواملی که موجب ایجاد نگرانی در جامعه می شوند و همچنین بر شناسایی افرادی که به دنبال قرار دادن نیروها در مقابل یکدیگر و مانع انسجام و پیشرفت جامعه هستند، تاکید کرد.
رئیس جمهوری در خاتمه تصریح کرد : بنده معتقدم همه جا ضعف و قوت وجود دارد و مطمئنااگر این دولت و برنامه های آن نبود با این مشکلات جامعه با بحران هایی روبرو می شد که خوشبختانه مشاهده می شود جامعه ما بحران ندارد.

سرخط اخبار اقتصاد