بانک مرکزی انگلیس با افزایش نرخ بهره موجب شگفتی بازاراقتصادی شد # لندن ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 18/06/78 اقدام بانک مرکزی انگلیس درافزایش نرخ پایه بهره دراین کشوربه میزان 25/0 درصد موجب شگفتی و انتقاد بازار اقتصاد و تولید انگلیس شد.
بانک مرکزی انگلیس دراخرین جلسه ماهانه خود در روزچهارشنبه به منظور پیشگیری ازافزایش نرخ تورم دراین کشور نرخ پایه بهره را بر خلاف تمام پیش بینیهای صورت گرفته به 25/ 5 درصد افزایش داد.
عموم تحلیل گران اقتصادی انگلیس پیش بینی کرده بودند نرخ بهره این کشور به دلیل ثبات نسبی در وضعیت اقتصادی آن و عدم وجود نگرانی در مورد تورم و یا رکود مانند ماه گذشته تغییری نخواهد کرد.
بانک مرکزی انگلیس اعلام کرداین تصمیم خود را برمبنای بازار قوی مسکن میزان قابل توجه مصرف و شرایط مثبت در بازار کار اتخاذ کرده است.
بر اساس گزارش این بانک اقدام پیشگیرانه در زمینه نرخ بهره سبب خواهد شد تا زمینه کمتری برای افزایش بیشتر این نرخ در آینده به وجود آید.
این خبر برای صادرکنندگان انگلیسی چندان خوشایند نبود زیرا برابری پوند در مقابل دلار با افزایش 2 سنت به 62/1 دلار رسید. ارزش بالای پوند در مقابل ارزهای خارجی در چند سال گذشته موجب تضعیف صادرات این کشور شده است.
کنفدراسیون صنعت انگلیس (cbi) ضمن انتقاد از این اقدام بانک مرکزی اعلام کردافزایش نرخ بهره مانع از روند تدریجی بهبوداقتصاد این کشورخواهد شد.این سازمان تاکید کرداگر افزایش بیشتری در نرخ بهره صورت نگیرد اثرات کندکننده اقتصادی می تواند چندان گسترده نباشد.
بازار بورس انگلیس نیز با کاهش ارزش شاخص سهام عکس العمل منفی خود را در مقابل افزایش نرخ بهره نشان داد.
شاخص ارزش سهام در بازار لندن ابتدا با کاهش 150 واحد و درپایان روز با تنزل 60 واحد به 6253 واحد رسید.
بانک مرکزی آمریکا نیز هفته گذشته نرخ بهره را همانطور که پیش بینی شده بود به میزان 25/0 درصد افزایش داد و تبعات گسترده ان در بازار سهام آمریکا و اروپا کاملا محسوس بود.
نگرانی عمده انگلیس و آمریکا ازافزایش بی رویه نرخ تورم در این کشورها است. انگلیس تلاش می کند تااین نرخ را در میزان موردنظر یعنی کمتر از 5/2 درصد در سال حفظ کند.
اغلب بانکهای تجاری و مسکن انگلیس نیز بلافاصله اقدام به افزایش نرخ بهره خود نمودند. نرخ بهره در انگلیس در یک سال گذشته روندی نزولی داشته و دو ماه پیش به نازلترین میزان در20 سال گذشته رسید. بازار مسکن انگلیس نیز طی یک سال گذشته در اثر کاهش نرخ بهره رشدی سریعتر یافته بود.
این نگرانی درانگلیس می رود که تجربه دهه هشتاد در بازار مسکن این کشور که "سقوط قیمتها را پس از یک رشد سریع" در پی داشت، تکرار شود.
بهای مسکن در انگلیس تنها در ماه اوت (مرداد - شهریور) به میزان 5/2 درصد افزایش یافته بود امااکنون پیش بینی می شود افزایش نرخ بهره درانگلیس موجب رکود ویا حداقل کند شدن رشد قیمتها در بازار مسکن شود.
شرکتهای عمران و مسکن درانگلیس نیزکه طی ماههای اخیر شاهد ترقی قابل توجه ارزش سهام خود دربازار لندن بودند در روز گذشته متحمل بیشترین کاهش در قیمت سهام شدند.
از دیگر عوامل مورد توجه بانک مرکزی انگلیس در بررسی ماهانه نرخ بهره شرایط بازار کار در این کشور بوده است. بر اساس آمار منتشره در یک سال گذشته نزدیک به 300 هزار شغل تمام وقت جدید به بازار کاراین کشور افزوده شده است.
میانگین درآمد در انگلیس نیز در مدت مزبور به میزان 5 درصد بوده است که افزایشی را نسبت به سالهای گذشته نشان نمی دهد.
در نتیجه بهبود بازار کار انگلیس اطمینان به مصرف بیشتری در این کشور به وجود امده و رشد مصرف در این کشور اکنون حدود 4 درصد در سال است.
بانک مرکزی انگلیس در یک سال گذشته نرخ پایه بهره در این کشور را از 5/7 درصد به 5 درصد تنزل داده بود.
میانگین نسبت قسط مسکن به درآمد مردم انگلیس در ماه ژوئن (خرداد- تیر) سال جاری به نازلترین سطح در 30 سال گذشته رسید.
یکی از عوامل موثر در رشد سریع بازار مسکن انگلیس اقدام مردم برای تبدیل به احسن کردن خانه های خود و استفاده از نرخ نازل بهره بوده است.
قیمت مسکن در انگلیس در یک سال گذشته شاهد رشدی سریع به میزان متوسط 10 درصد بود و در مناطقی مانند لندن این میزان به 20 درصد در سال نیز رسید.
رشد اقتصادی انگلیس نیز اکنون به میزان یک درصد در سال رسیده است.
در بودجه ماه مارس (اسفند - فروردین ) گذشته دولت کارگر این میزان حدود یک تا5/1 درصد پیش بینی شده بود اما در ان زمان این برآورد به نوعی خوشبینی اقتصادی تفسیر شده بود.
کمیته پولی بانک مرکزی انگلیس در این اقدام غیرمترقبه خود بار دیگر این شهرت خود را تثبیت کرد که تصمیمات آن غیرقابل پیش بینی است.

سرخط اخبار اقتصاد