۱۵ شهریور ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6905249
۰ نفر
رویارویی کلینتون و کنگره آمریکا برسرمسایل بودجه # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 15/6/78 به گزارش روز دوشنبه شبکه تلویزیونی سی.ان.ان: بیل کلینتون رییس جمهوری دمکرات آمریکا و کنگره این کشور که زیرنفوذ جمهوری خواهان است، آماده رویارویی جدی بر سر بودجه پیشنهادی کلینتون در سال آینده می شوند.
بر پایه این گزارش، محورهای اصلی بودجه سال آینده آمریکا،اختصاص بودجه بیشتر در زمینه های آموزشی، کمک به سیستم بیمه درمانی مردم، کنترل سابقه افراد هنگام خرید اسلحه، افزایش حداقل حقوق و کاهش میزان مالیات ها به میزان 300میلیارد دلار است.
سی.ان.ان با تاکید براینکه جمهوری خواهان در تمام این زمینه ها مخالف برنامه پیشنهادی کلینتون هستند،افزود: جمهوری خواهان خواستار کاهش مالیات به میزان 800 میلیارد دلار هستند حال آنکه کلینتون فقط با 300 میلیارد دلار آن موافق است.
این گزارش می افزاید: جمهوری خواهان مخالف کنترل پیشینه افراد متقاضی خرید سلاح بوده و آن را مغایر با حقوق فردی مردم آمریکا می دانند. آنها همچنین مخالف افزایش هزینه دولت در زمینه آموزش و بهداشت هستند.
ناظران سیاسی می گویند: به نظر می رسد در رویارویی در زمینه بودجه سال 2000 که در واقع آخرین چالش میان کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان با رییس جمهوری دمکرات آمریکا است، جمهوری خواهان نتوانند مقابله ای جدی کنند.اماتلاش آنها در جهت پیروزی درانتخابات سال آتی پس از هشت سال و راه یابی به کاخ سفید خواهد بود.

سرخط اخبار اقتصاد