مسوولان آذربایجان غربی : بانک اطلاعاتی محصولات صادراتی یک ضرورت است # ارومیه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 14/06/78 داخلی.اقتصادی.کشاورزی .باغداری .سیب درختی مسوولان اقتصادی آذربایجان غربی می گویند به منظور تعیین یک قیمت پایه برای حمایت از باغدار و صنایع تبدیلی ، راه اندازی بانک اطلاعاتی محصولات صادراتی استان بویژه در بخش باغداری ضروریست .
محمد امین رضازاده مدیر کل سازمان نظارت و بازرسی آذربایجان غربی می گوید: همه ساله در زمان برداشت محصول باغی بویژه سیب درختی به علت عدم اطلاع از بازارهای جهانی و قیمت کنسانتره و قیمت تمام شده، تعیین نرخ سیب برای مسوولان مشکل ایجاد می کند.
مدیر عامل اتحادیه باغداران آذربایجان غربی نیز می گوید: به علت نبودن قیمت پایه ، سیب درختی در سال گذشته هر کیلوگرم 60 تا 120 ریال به کارخانه های تبدیلی فروخته شد و امسال نیز همین نگرانی قیمت برای باغداران استان وجود دارد.
محمد عزتی اضافه می کند: در سال جاری قیمت تمام شده یک کیلوگرم سیب بدون در نظر گرفتن سود برای باغدار 350 ریال محاسبه شده است .
وی با توجه به آغاز فصل برداشت و مشکلات جوی امسال که باعث کاهش تولید شده خواستار کمک مسوولان در جهت حمایت از باغداران شد.
نماینده کمیته صنایع تبدیلی آذربایجان غربی نیز می گوید: همه ساله برای صنایع تبدیلی استان 300 هزار تن تقاضا وجود دارد که اگر قیمت کنسانتره در بازار جهانی افزایش یابد بر قیمت خرید داخلی تاثیر می گذارد.
قلندرزاده می افزاید : در حال حاضر مشکل سیب زیر درختی به وسیله کارخانه های تبدیلی حل شده و اگر مشکل در خرید سیب وجود دارد در سیب تازه است که برای این منظور باید تصمیم گیری شود.
میزان تولید سیب درختی از باغات آذربایجان غربی 600 هزار تن است که بر اساس برآوردهای کارشناسی به دلیل وجود خشکسالی رقم برداشت امسال کمتر از این میزان خواهد بود.
مدیر باغداری سازمان کشاورزی آذربایجان غربی نیز می گوید: امسال به دلیل کم آبی و مشکلات جوی دیگر 50 درصد محصول سیب درختی استان زیر درختی خواهد بود که نیازمند جذب در کارخانه های تبدیلی هستند.
سیاوش اصلانی همچنین می افزاید : به منظور حل بخشی از مشکل بیکاری با اجرای " طرح طوبی" باغداری آذربایجان غربی توسعه می یابد که از هم اکنون برای جذب تولیدات آنها نیز باید برنامه ریزی شود.
به اعتقاد مسوولان در کنار حمایت از باغدار با توجه به وضعیت بازار جهانی حمایت از تولیدکنندگان صنایع تبدیلی از جمله کنسانتره سیب نیز ضروری است .
نماینده کمیته صنایع تبدیلی آذربایجان غربی می گوید: در حال حاضر بازار کنسانتره جهانی با تولید 15 میلیون تن سیب در اختیار کشور چین است و به دلایل مختلف از جمله کمی تولید و نداشتن ارتباطات تجاری مستقیم قادر به رقابت با آن کشور نیستیم".
قلندر زاده می افزاید : در حال حاضر 1800 تن کنسانتره آلبالو در سردخانه های آذربایجان غربی موجود است که ارزش آن افزون بر 40 میلیارد ریال است .
مدیر کل صنایع آذربایجان غربی نیز ایجاد تشکل های زراعی را برای ساماندهی به وضعیت باغداری لازم می داند و می افزاید : با ایجاد این تشکل- ها با انعقاد قرار دادهای چندین ساله ، آینده محصولات کشاورزی و کشاورزان تعیین می شود.
معاون برنامه ریزی و اداری و مالی استانداری آذربایجان غربی ضرورت تشکیل کمیته هائی با عضویت ادارات کل صنایع ، سازمان بازرسی و نظارت و سازمان کشاورزی و اداره کل بازرگانی برای تعیین قیمت پایه سیب صنعتی را مورد تاکید قرارمی دهد.
اسکندری می گوید : حل مشکل باغداران در کنار حمایت از تولیدکنندگان راه را برای توسعه هر چه بیشتر کشاورزی در این استان مستعد فراهم می کند.
حدود 40 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی به باغهای سیب درختی اختصاص یافته و این استان در تولید سیب مقام اول را در کشور دارد.
بیشترین سهم تولید سیب آذربایجان غربی نیز با 200 هزار تن در سال متعلق به شهرستان ارومیه است.

سرخط اخبار اقتصاد