۵ شهریور ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6904576
۰ نفر
گرامیداشت هفته دولت : 440 هزار هکتار شبکه های ابیاری و زهکشی در کشور در دست اجراست # تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 5/6/78 داخلی.اقتصادی.نیرو.اب معاون امور اب وزارت نیرو اعلام کرد: 440 هزار هکتار شبکه های ابیاری و زهکشی در حال حاضر در کشور در دست احداث است. طبق برنامه ریزی انجام شده سالانه 70 هزار هکتار از این شبکه ها به بهره برداری می رسد.
مهندس رسول زرگر روز جمعه در گفت وگو با ستاد خبری هفته دولت افزود: اکنون 68 سد بزرک در کشور در دست اجراست که طبق برنامه تا سال 1383 به بهره برداری می رسند.
وی گفت : از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون 25 سد مخزنی بزرک بر- اساس استانداردهای کمیته بین المللی سدهای بزرک و 33 سد مخزنی متوسط در کشور به بهره برداری رسیده است.
معاون وزارت نیرو اظهار داشت: طبق پیش بینی های انجام شده تا پایان امسال 8 سد جدید با ظرفیت 4/1 میلیارد مترمکعب تنظیم اب ، در کشور به بهره برداری می رسد.
وی افزود: در مدت 20 سال اخیر از طریق احداث سدهای کوتاه، بندهای انحرافی و ایستگاه های پمپاژ در کشور حدود 4 میلیارد و 100 میلیون مترمکعب اب استحصال شده است.
زرگر گفت: 660 هزار هکتار شبکه های ابیاری و زهکشی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران احداث شده وسطح اراضی که دارای شبکه های مذکور هستند به یک میلیون و 200 هزار هکتار رسیده است.
معاون وزارت نیرو افزود: میزان مصرف اب در کشور ( شامل بخش های شرب ، کشاورزی و صنعت ) به 88 میلیارد و 600 میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که این رقم 52 میلیارد مترمکعب بود، افزایش نشان می دهد.
طبق امار میزان مصرف اب در کشور از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به طور متوسط سالانه 8/1 میلیارد مترمکعب رشد داشته است.
معاون وزارت نیرو اظهار داشت: در سالهای اخیر پیشرفت های قابل توجهی در بخش اب حاصل شده است، به طوری که تمام مراحل مطالعات، ساخت و تهیه تجهیزات هیدرو مکانیکال توسط شرکت های داخلی صورت می گیرد و در برخی موارد و به طور جزئی مشورت های فنی با کارشناسان خارجی صورت می گیرد.
وی افزود: با ظرفیت های قابل توجهی که ظرف این سالها در بخشهای فنی - مهندسی صنعت اب کشور بوجود امده است ، اکنون بخشی از این ظرفیت ها در خارج از کشور استفاده می شود.
زرگر گفت: تخصیص اب برای بخش ابزی پروری از اقدامات اساسی وزارت نیرو در 20 سال اخیر است. به طوری که اب تخصیصی برای پرورش ماهی و سایر ابزیان از 50 میلیون مترمکعب در سال 57 به یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب در حال حاضر افزایش یافته است.
مهندس زرگر تصریح کرد:در اولین و دومین برنامه توسعه اقتصادی/ اجتماعی و فرهنگی کشور مشارکت مردم در احداث و بهره برداری از شبکه های فرعی ابیاری و زهکشی در قالب تبصره 76 قابل توجه بوده است.
وی گفت: درقالب این تبصره اعتبار موردنیاز احداث شبکه های فرعی ابیاری و زهکشی به صورت یک سوم از طریق منابع دولتی و دو سوم با اعطای تسهیلات بانکی و مشارکت کشاورزان تامین شده است.
معاون وزارت نیرو اظهار داشت: مهندسی رودخانه ها وسواحل از جمله وظایف این معاونت است و تاکنون 117 کیلومتر عملیات ساحل سازی و تثبیت کناره رودخانه ها و سواحل از جمله در دریای خزر انجام شده و مطالعات 90 کیلومتر ان صورت گرفته و اماده اجراست .
مهندس زرگر گفت: در زمینه حفاظت از ابهای زیرزمینی ، تاکنون حدود 150 هزار حلقه چاه ( چاه های بدون پروانه و غیرمجاز ) تعیین تکلیف شده اند و همچنین 65 هزار حلقه چاه برقدار و 14 هزار حلقه چاه به کنتور حجمی تجهیز شده اند.
معاون وزارت نیرو گفت: از مهمترین اقدامات انجام شده در معاونت امور اب وزارت نیرو ظرف 2 سال اخیر،اتمام مطالعات طرح جامع اب کشور است.در این طرح، راهبردها، سیاست های بلندمدت و تصویر روشنی از منابع اب کشور ترسیم شده است.
وی افزود: سیاست های بلندمدت صنعت اب کشور در مجمع اخیر تشخیص مصلحت نظام تصویب شد. این اقدام بسیار مهمی در بخش اب می باشد،زیرا سیاست های 50 ساله صنعت اب کشور را تبیین کرده است.
معاون امور اب وزارت نیرو مجموع سرمایه گذاری دولتی در بخش اب را ظرف 20 سال اخیر 12 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود : این میزان حدود 10 درصد بودجه عمرانی کشور بوده است.
20 / 120 / 126 / 15

سرخط اخبار اقتصاد