۱۰ تیر ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6901004
۰ نفر
رییس جمهوری نامیبیا وارد چین شد # پکن ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 10/4/78 " سام نوجوما " رییس جمهوری نامیبیا روز پنجشنبه برای دیدار و مذاکره با رهبران چین وارد پکن شد.
نوجوما را در این سفر چهار روزه ، هیاتی از مقام های عالیرتبه سیاسی ، نظامی و اقتصادی از جمله وزیر دفاع این کشور همراهی می کند.
رییس جمهوری نامیبیا قرار است در جریان سومین سفر رسمی خود به چین با " جیانک زمین " رییس جمهوری و دیگر مقام های عالیرتبه این کشور مذاکراتی داشته باشد.
" سام نوجوما " همچنین دیداری از شهر شانگهای خواهد داشت و از مراکز صنعتی و تجاری این شهر دیدن خواهد کرد.
دیدار رییس جمهوری نامیبیا از چین در راستای سیاست سالهای اخیر پکن برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی با کشورهای افریقایی است .
محوری ترین عامل توسعه مناسبات چین با قاره افریقا، کسب منافع اقتصادی و ممانعت از رسوخ تایوان در میان کشورهای این قاره است .
در سالهای اخیر تایوان با نفوذ اقتصادی در میان این کشورها ،نظرات انان را برای کسب استقلال و به رسمیت شناخته شدن در مجامع بین المللی جلب کرده بود که این موضوع بشدت باعث نگرانی پکن شد.
در حال حاضر قاره افریقا یکی از کانون های اصلی جدال سیاسی چین و تایوان محسوب می شود و رهبران پکن و تایپه درصدد هستند ، با نفوذ بیشتر در این قاره ، جای یکدیگر را در این منطقه تنک تر کنند.
پکن در سال گذشته میلادی روابط رسمی با چهار متحد تایوان یعنی افریقای جنوبی ، جمهوری افریقای مرکزی ، نیجر و گینه بیسائو برقرار نمود و این کشورها را از تایپه جدا کرد .
در همین حال مبادلات تجاری چین و قاره افریقا در سال 98 به 5 میلیارد و 530 میلیون دلار رسید.

سرخط اخبار اقتصاد