۱۱ خرداد ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6898905
۰ نفر
قیمت تخم مرغ در ارومیه افزایش یافت # ارومیه ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/03/78 داخلی .اقتصادی .مواد مصرفی .افزایش قیمت .تخم مرغ قیمت عرضه تخم مرغ مصرفی در بازار ارومیه طی چند روز گذشته تا 1400 ریال در هر کیلو گرم افزایش یافت.
در حالی که در اواخر هفته گذشته تخم مرغ هـر کیلو گرم به سه هزار و 100 ریال فروخته می شد امروز به قیمت چهار هزار و 200 تا چهار هزار و 500 ریال در هر کیلوگرم عرضه می شود.
یعقوب گرامی یکی از عرضه کنندگان عمده مرغ و تخم مرغ در ارومیه گفت : وجود صادرات که طی روزهای اخیر آزاد شده سبب اصلی افزایش قیمت تخم مرغ در بازار داخلی است.
امروز در بازار ارومیه هر عدد تخم مرغ نیـز به قیمت 280 ریال تا 300 ریال به دست مصرف کننده می رسد کـه ایـن قیمت در چند روز گذشته 200 تا 250 ریال برای هر عدد تخم مرغ بود.
یک فروشنده دیگر در ارومیه نیـز علت اصلی افـزایش قیمـت تخـم مرغ را کمبود و گرانی مواد اولیه از جمله دان مرغ ، دارو و سایرهزینه مرغداری ها ذکر کرد.
عباس طیبی گفت: در حال حاضر هر کیلو تخم مرغ را به قیمت بیش از چهار هزار ریال از فروشنده و مرغداری ها خریداری می کند که این امر در افزایش قیمت تخم مرغ در بازار مصرف تاثیر می گذارد.
وی خواستار حمایت دولت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان شد و افزود : صادرات نیز که به صورت گسترده انجام می گیرد از دیگر علل افزایش قیمت تخم مرغ است.
با افزایش قیمت تخم مرغ در بازار آزاد فروشگاه هـای زنجیره ای نیز هر کیلوگرم تخم مرغ را به قیمت چهار هزار ریال به مصرف کننده عرضه کردند.
همچنین تعدادی از مردم ارومیه در گفت و گو باخبرنگارخبرگزاری جمهوری اسلامی نگرانی خود را افزایش قیمت تخم مرغ و تاثیر ایـن افزایش بر سایر اقلام مصرفی اعلام کردند.
یک خانم خانه دار در ارومیه گفت : در سال های گذشته همزمان با گرم شدن هوا معمولا قیمت تخم مرغ کاهش می یافت که امسال افزایش قیمت تخم مرغ خلاف روند همه ساله است.
مدیر امور دام جهاد سازندگی آذربایجان غربی نیز در خصوص این افزایش گفت : تاکنون بر اثر تراکم تولید و به علت پایین بودن قیمت تخم مرغ تولیدکننده ضررهایی را متقبل می شده است.
ابراهیم رازقی قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ برای تولیدکننده را چهار هزار و 200 ریال اعلام کرد و افزود : افزایش قیمت تخم مرغ برای حفظ سقف تولید در همایش اخیر کشوری اتخاذ شده است.
وی اضافه کرد: با این افزایش ، قیمت تخم مرغ با توجه به هزینه ای که برای تولیدکننده دارد تا حدودی به حد معقول رسیده است.
وی با اشاره به مخاطره آمیز بودن صنعت طیور افزود : برداشتن ممانعت صادرات نیز زمینه را برای بالا بردن ظرفیت تولید فراهم می کند.
وی یادآور شد : جهادسازندگی به منظور حمایت از تولیدکنندگان از صادرات این فراورده حمایت می کند.
ظرفیت تولید مرغداری های تخمی آذربایجان غربی یک میلیون قطعه است که هم اکنون در این مرغداری ها 600 هزار قطعه مرغ تخمی تولید می شود.

سرخط اخبار اقتصاد