۱ خرداد ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6898254
۰ نفر
نگاهی به وضعیت عشایر در سیستان و بلوچستان # زاهدان ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 01/03/78 داخلی.اجتماعی.اقتصادی.عشایر.
دست اندرکاران بر این اعتقادند که حفظ منافع ملی و اقتصادی در منطقه مستلزم اجرای طرحهای عمرانی و تولیدی برای عشایر سیستان وبلوچستان است.
پراکندگی مناطق عشایری و شرایط سخت آب و هوایی، نبود بازار مناسب برای عرضه فرآورده های تولیدی، نبود صنایع تبدیلی، کمبود اعتبارات عمرانی و ضعف امکانات فرهنگی و زیربنایی در سیستان وبلوچستان از جمله مشکلات گریبانگیر این بخش از جامعه است.
یکی از عشایر حاشیه دریاچه هامون روز شنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: برغم استعدادهای بالقوه دامپروری در منطقه سیستان، ورود دام قاچاق از افغانستان سرمایه گذاریهای دامی در این خطه را تهدید می کند.
سیاه خان اردنی افزود: مشکلات موجود فراروی جامعه عشایری در زابل سبب شده برخی از این افراد دامداری را رها کرده و به سوی مشاغل کاذب یا مهاجرت به حاشیه شهر زاهدان روی آورند.
پیشتر نیز دکتر سید علی اصغر برایی نژاد رییس شبکه دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفته بود تعداد دام غیرمجاز ورودی از مرزهای شرقی به این استان طی پارسال 300 درصد افزایش یافته است.
نظرمحمد گمشادزهی یکی از عشایر بلوچ دشت حصاروئیه زاهدان نیز اجرای طرح های آبخیزداری در این منطقه را برای حفظ جمعیت عشایری آن ضروری دانست.
دین احمد بامری یکی از عشایر منطقه دلگان ایرانشهر نیز به خبرنگار ما گفت: در حالی که حاشیه دریاچه جازموریان بلوچستان دارای مراتع وسیع و غنی است، ضعف امکانات زیربنایی در منطقه موجب عدم بهره گیری از آن شده است.
یک کارشناس مسایل اقتصادی نیز گفت: نبود صنایع تبدیلی از جمله کشتارگاه صنعتی دام و طیور و عدم توسعه کارخانجات ریسندگی و بافندگی در بلوچستان باعث می شود تا از تولیدات عشایر این استان استفاده بهینه نشود.
براساس نتایج سرشماری سال 1376 در سیستان و بلوچستان 86 هزار و 148 نفر جمعیت عشایری در قالب 17 هزار و 509 خانوار، 282 طایفه و 32 هزار تیره پراکنده زنگی می کنند.
به این ترتیب 3/5 درصد از جمعیت یک میلیون و 722 هزار نفری سیستان و بلوچستان را عشایر تشکیل می دهند.
41 درصد از عشایر این استان کوچنده و مابقی نیمه کوچنده محسوب می شوند.
همچنین متوسط اعضا خانوار عشایر این منطقه 95/4 نفر و میزان باسوادی آنها 3/37 درصد اعلام شده است.
بر همین اساس عشایر سیستان و بلوچستان یک میلیون و 310 هزار واحد دامی معادل 25 درصد از کل جمعیت دام استان و 213 هزار و 500 قطعه طیور در اختیار دارند.
عشایر استان سالانه 5534 تن گوشت قرمز، 190 تن گوشت سفید، 301 تن پشم، 378 تن کرک و مو، 38 میلیون و 255 هزار و 400 لیتر شیر و حدود 450 تن تخم مرغ تولید می کنند.
همچنین این جمعیت سالانه 150 هزار مترمربع سیاه چادر، 4000 مترمربع قالی و قالیچه، 1800 تخته گلیم و 875 هزار مترمربع حصیر می بافند.
مراتع سیستان و بلوچستان 8/11 میلیون هکتار است که 80 درصد آن مورد بهره برداری و یا در قلمرو عشایر استان است.
به دلیل وجود تفاوتهای اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی کوچ عشایر در سیستان و بلوچستان به اشکال بلند، کوتاه، مستقیم یا دورانی صورت می گیرد.
علاوه بر کوچ داخلی عشایر استان، اواخر هر سال 500 خانوار از عشایر منطقه سیستان با 120 هزار رای دام برای مدت دو تا چهار ماه به مناطق جنوبی خراسان در شهرستان نهبندان کوچ می کنند.
مدیرکل امور عشایری سیستان و بلوچستان می گوید: عشایر این استان نیازمند بهره مندی بیشتر از امکانات زیربنایی و اجتماعی هستند.
محمدرضا میرامینی گفت: طی دو دهه گذشته با هدف رفع نیازمندیهای مقطعی عشایر سیستان و بلوچستان 1800 پروژه با هزینه 138 میلیون و 950 هزار ریال در این خطه اجرا شده است.
او افزود: از آغاز طرح توسعه جامع اسکان عشایری استان از ابتدای برنامه پنجساله دوم تا پارسال در 16 زیست بوم این استان 97 کانون مستعد (هدایتی ) و خودجوش شناسایی و معرفی شده اند.
شناخت جوامع عشایری، قابلیتها و ظرفیتهای موجود در مناطق، تعیین خطمشی، سازماندهی خانوارهای عشایر، معرفی طرحهای اجرایی و راهکارهای عملی در قالب مطالعه زیست بومها و مطالعه نیمه تفصیلی و تفصیلی از اهداف طرح ساماندهی عشایر است.
وی افزود: از این تعداد کانون، با هزینه 16 میلیارد ریال، 39 کانون که حدود 4810 خانوار را شامل می شوند ، مشمول مطالعه نیمه تفصیلی قرار گرفته و برای 20 کانون با 3150 خانوار نیز طرح تفصیلی طراحی و تهیه شده است.
میرامینی میزان تسهیلات بانکی پرداخت شده به عشایر را از آغاز طرح ساماندهی عشایر دراستان پنج میلیارد و 100 میلیون ریال ذکر کرد و افزود: این تسهیلات برای اجرای طرحهای تولیدی و ساخت مسکن هزینه شده اند.
وی افزود: تا پایان برنامه دوم توسعه 1500 خانوار عشایری در 11 کانون و شش شهرستان ساماندهی می شوند.
همچنین در راستای طرح ساماندهی عشایر تاکنون 54 حلقه چاه عمیق کشاورزی حفر و تعدادی تجهیز گردیده و برای هر 10 خانوار یک حلقه چاه با 60 هکتار زمین کشاورزی اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه عشایر این استان از طرح اسکان عشایر استقبال می کنند افزود: برای ساماندهی هر خانوار عشایری در برنامه دوم توسعه 50 میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و مشارمت مردمی در نظر گرفته شده است.
وی همچنین گفت: در راستای تامین مایحتاج عمومی عشایر استان پارسال با فعالیت 120 تعاونی، بیش از 10 هزار تن آرد، یک میلیون لیتر نفت سفید و بیش از سه میلیارد ریال ارزاق عمومی توزیع شد.
به گفته وی پارسال یک میلیارد و و 360 میلیون ریال صرف خرید علوفه عشایر و دامداران استان شد.

سرخط اخبار اقتصاد