پیشنهاد شرودر برای تخصیص سهام شرکت های روسی به صاحبان صنایع آلمان # بن، خبرگزاری جمهوری اسلامی 12/9/79 گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان پیشنهاد داد که به عوض بخشی از قروض روسیه به دولت آلمان، سهام شرکت های معتبر روسی در اختیار صاحبان صنایع آلمان قرار گیرد.
شرودر که این پیشنهاد را دیروز (جمعه ) در برلین پس از دیدار با میخائیل کاسیانف نخست وزیر روسیه مطرح کرد، افزود:صاحبان صنایع آلمان می توانند مبلغ مربوط به این سهام را که باید به روسیه پرداخت کنند، به جای قروض این کشور به دولت آلمان پرداخت نمایند.
صدراعظم آلمان در ادامه پیشنهاد خود اضافه کرد:"من میل دارم که این نوع شکل پرداخت بدهی روسیه به آلمان بطور جدی مورد بررسی قرار گیرد ".
شرودر افزود: باید یک شکل جدیدی از همکاری اقتصادی بین آلمان و روسیه برای حل مشکل بدهی ها به وجود آید.
کاسیانف که روز پنجشنبه گذشته به دعوت "مجمع آلمان و روسیه" و "کمیسیون شرق اقتصاد آلمان" به برلین آمده بود، روز جمعه با صدراعظم این کشور، دیدار و تبادل نظر کردند.
روسیه از قروض متعلق به زمان شوروی سابق، هنوز حدود 40 میلیارد مارک به آلمان بدهی دارد.
کاسیانوف ، روز دوشنبه گذشته در مصاحبه با مجله اشپیگل، آلمان را مهمترین و بزرگترین همتای تجاری روسیه خواند و افزود: حجم مبادلات تجاری روسیه و آلمان قرار است تا سال 2002 میلادی، به 40 میلیارد مارک افزایش یابد.
کاسیانوف در این گفتگو، آلمان را همتای استراتژیکی روسیه قلمداد کرد و گفت :" ما درآینده به طور شدیدی، فن آوری و صنعت آلمانی را مورد استفاده قرار خواهیم داد ".
Kasjanow Michail، Schroeder Gerhard، 123-12/2

سرخط اخبار اقتصاد