اعطای تسهیلات سه میلیارد دلاری ژاپن به ایران مورد توافق قرار گرفت # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/8/79 در بیانیه مشترک همکاری های اقتصادی و صنعتی میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن اعطای تسیهلات مالی به میزان سه میلیارد دلار طی سه سال آینده از سوی آن کشور به ایران مورد توافق دو طرف قرار گرفت.
براساس گزارش روابط عمومی وزارت نفت ، این توافق همزمان با سفر آقای خاتمی به ژاپن ، بعدازظهر روز چهارشنبه میان آقایان بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران و " میراناما " وزیر صنایع و تجارت بین الملل ژاپن به امضاء رسید.
موضوعاتی نظیر همکاری دوکشور در زمینه های سیاست انرژی و ثبات بازار ، آموزش کارشناسان صنعت نفت و سایر بخش های انرژی ، ارتقاء بهره برداری از سوخت گاز طبیعی مایع شده برای مصارف وسایط نقلیه ، انتقال فناوری به منظور بهینه سازی در مصرف سوخت و افزایش بهره برداری از گاز طبیعی و نیز همکاری در توسعه میادین نفتی در این بیانیه اقتصادی صنعتی درنظر گرفته شده است.
براساس این گزارش مشارکت شرکت های ژاپنی در پروژه های توسعه نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران از دیگر مفاد مهم این بیاینه است که بدین منظور شرکت ملی نفت ایران و شرکت های نفتی ژاپن مذاکرات مربوط به توسعه بخشی از میدان نفتی " آزادگان " را آغاز خواهند کرد.
شرکت ملی نفت ایران همچنین از مشارک شرکت های ژاپنی در توسعه سایر میادین نفت و گاز کشور همچون میدان نفتی " اهواز بنگستان " و میدان گازی "پارس جنوبی " نیز استقبال و حمایت می کند.
م - ح - 910 - 33 - 13

سرخط اخبار اقتصاد