درآمد سرانه مردم مالزی در سال گذشته بیش از 3200 دلاربود # کوالالامپور، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/08/79 یک مقام دولت مالزی گفت مردم مالزی در سال گذشته میلادی از درآمد سرانه ای برابر با 3 هزار و 237 دلار برخوردار بودند.
خانم شهریزات عبدالجلیل، معاون وزیر مشاور کابینه مالزی، روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان این کشور گفت آمار نشان می دهد که در سال گذشته میلادی فاصله فراوانی میان درآمد خانواده ها در مراکز شهری و مناطق روستایی مالزی وجود داشت.
به گفته وی در سال پیش میانگین درآمد یک خانواده ساکن در شهر به 817 دلار در ماه می رسید در حالی که این رقم برای خانواده های ساکن روستاها 468 دلار بود.
در هر دو منطقه شهری و روستایی مالزی، مردان از درآمد بیشتری نسبت به زنان برخوردار هستند.
آمار ارایه شده به مجلس نمایندگان مالزی نشان می دهد که در سال گذشته میلادی میانگین درآمد مردان ساکن شهرها 852 دلار در ماه و درآمد زنان ساکن شهرها 621 دلار در ماه بوده است.
این آمار درآمد ماهانه روستاییان را 473 دلار برای مردان و 335 دلار برای زنان نشان می دهد.
در همین حال موسسه پژوهش های اقتصادی مالزی رشد اقتصادی این کشور برای سال جاری میلادی را 4/8 درصد برآورد و پیش بینی کرده است که این رقم در سال آینده میلادی به 3/6 درصد کاهش یابد.
پیش از این 8/7 درصد رشد اقتصادی برای سال جاری میلادی پیش بینی شده بود.
این موسسه در گزارش چشم انداز اقتصادی کشور که روز چهارشنبه منتشر کرد، گفت رشد مصرف بخش خصوصی در طول سال جاری به 6/12 درصد می رسد که از درآمد بیشتر، روحیه قوی تر و نیز کارکرد بهتر بازار سهام کوالالامپور برمی خیزد.
رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال جاری میلادی نیز 4/17 درصد برآورد شده است.
این رقم در سال گذشته میلادی 22 درصد بود و پیش بینی می شود که در سال آینده به 16 درصد کاهش یابد.
موسسه پژوهش های اقتصادی مالزی در گزارش خود افزود پیش بینی می کند که دولت این کشور تا هنگام بهبود کامل بخش خصوصی از رکود اقتصادی و بحران مالی سه ساله منطقه به سیاست های توسعه ای خود ادامه دهد.
به این ترتیب انتظارمی رود که سرمایه گذاری بخش دولتی مالزی در سال آینده میلادی 7/13 درصد رشد داشته باشد اما مصرف بخش دولتی تنها 2/5 درصد رشد بیابد.
موسسه پژوهش های اقتصادی مالزی همچنین 3/15 درصد رشد برای صادرات کشور در سال جاری میلادی برآورد کرده و شرایط مناسب خارجی به ویژه تقاضای قوی برای نیمه هادی ها را دلیل خوشبینی خود در این مورد دانسته است.
انتظار می رود که تقاضا برای نیمه هادی ها دست کم تا پایان سال جاری میلادی همچنان قوی باقی بماند.
رشد واردات مالزی برای سال جاری میلادی 4/20 درصد برآورد شده است.
موسسه پژوهش های اقتصادی مالزی پیش بینی کرده است که تراز بازرگانی کالا در سال جاری میلادی از 19 میلیارد دلار مازاد برخوردار باشد اما بازرگانی خدمات همچنان به رکود خود ادامه دهد و کسری تراز آن به 8/9 میلیارد دلار برسد.
با محاسبه این پیش بینی ها برآورد شده است که تراز حساب های جاری مالزی در سال جاری میلادی از 2/7 میلیارد دلار مازاد برخوردار شود.
برای سال آینده میلادی 4/10 درصد رشد صادرات، 7/14 درصد رشد واردات و بیش از 5 میلیارد دلار مازاد تراز حساب های جاری پیش بینی شده است.
* 132 ـ 3010 *

سرخط اخبار اقتصاد