ماهیگیران آستارا: تغییرنوع ماهیگیری ازدامگستر به پره موفق بوده است # آستارا،خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/08/79 دست اندرکاران شرکت های تعاونی ماهیگیری پره در شهرستان آستارا می گویند تغییر نحوه ماهیگیری از نوع سنتی دامگستر به پره اقدامی موفق و اقتصادی بوده است .
در نوع دامگستر ماهیگیران به طور انفرادی با قرار دادن تور در دریا به انتظار برخورد اتفاقی ماهی با آن اقدام می کردند اما در نوع پره به طور دسته جمعی توری بزرک در دریا گسترده می شود و تمام ماهی های موجود در حلقه 2 تا هشت کیلومتر مربعی آن بیرون کشیده می شود.
شرکت سهامی شیلات ایران در اواسط دهه جاری با اتخاذ سیاست حذف ماهیگیری نوع دامگستر به خرید مجوزهای ماهیگیران فعال اقدام کرد و از آنها خواست تا فعالیت خود را در قالب شرکت های پره ادامه دهند.
هر چند در ابتدا گروهی از ماهیگیران با این تغییر نوع صید مخالف بودند اما تا پایان سال 1376 همگی مجبور به ترک فعالیت خود شدند و گروه هایی از آنها به تشکیل شرکت های تعاونی پره اقدام کردند.
سابقه های تلخ ورشکستگی چندتعاونی پره در دهه های گذشته و انتقاد گروه هایی از ماهیگیران از تن دادن به کارهای سخت مانند کشیدن طناب های چند کیلومتری تور پره اساس بدبینی به این شیوه را تشکیل می داد.
با این وجود دو تعاونی موجود در آستارا با استقرار در سواحل مناسب پره و مکانیزه کردن کار کشیدن پره از دریا ، نظام مطلوب ماهیگیری را در منطقه ایجاد کرده و به درآمدهای مناسبی رسیده اند.
اکنون در آستارا دو تعاونی پره با مجموع 150 نفر عضو فعالیت می کنند و سومین شرکت تعاونی نیز بزودی کار خود را آغاز خواهد کرد.
محمد رضا عابدینی مدیر عامل تعاون پره"آستاراخان " گفت : این تعاونی اواخر زمستان گذشته با دو ماه فعالیت 60 تن ماهی به ارزش 630 میلیون ریال و تنها در 20روز گذشته با وجود طوفانی بودن مکرر دریا 10 تن ماهی به ارزش 200 میلیون ریال صید کرده است .
عابدینی با این وجود آغاز فعالیت صنعت ماهیگیری پره در آستارا را بسیار بغرنج و مشکل دانست وافزود:هنوز هم بسیاری از این معضلات با وجود موفق بودن فعالیت پره حل نشده است .
وی گفت با وجود سیاست حمایت دولت از بخش تعاون، بانک عامل اجرای مصوبات تبصره 3 تا مدت ها با تصور نبودن هر گونه توجیه اقتصادی برای صنعت پره از پرداخت وام خودداری کردند.
عابدینی افزود ما پس از تشکیل شرکت تعاونی به تصور پرداخت فوری وام مصوب شده برای بخش تعاون ، به سرعت به خرید تجهیزات پرداختیم اما با تعلل نظام بانکی تا900 میلیون ریال به اشخاص متفرقه مقروض و مجبور شدیم برای مدت ها نزول این قرض ها را بدهیم .
وی گفت پس از مدت ها تنها با پرداخت 250 میلیون ریال موافقت شد که تمام آن تنها به خرید تراکتور و مقداری وسایل صید کفایت کرد.
مدیر عامل تعاونی"آستاراخان" گفت این تعاونی در ابتدای تشکیل به کار سخت پاکسازی اعماق دریا از ریشه ها و سنک ها پرداخت و ساختمان های متعدد اسکان ماهیگیران و انبارهای خود را ایجاد کرد.
وی افزود به هر حال ما توانستیم با تلاش دسته جمعی در حالی که صید دامگستر بسیار پرهزینه بود و ماهی صید شده توسط ماهیگیران بسیار گران به بازار عرضه می شد به عرضه انبوه ماهی به بازار اقدام کنیم و اکنون بهای ماهی کفال به هفت هزار ریال در هر کیلوگرم رسیده است و همگان امکان خرید آن را دارند.
نادر وفادار مدیر عامل شرکت تعاونی " موج گل "آستارا نیز مشکل عمده خود را تامین نشدن تمام وام مورد نیاز دانست و گفت : ما در شرایط رویارویی با مشکل کمبود نقدینگی و تعلل بانک ها در پرداخت وام تبصره سه به اشخاص روی آوردیم و اکنون نیز مجبوریم ماهی صید شده را تنها به آنها بفروشیم .
وی گفت : بانک ها در ابتدا تصور می کردند که صید به روش پره نمی تواند موفقیت آمیز باشد و به همین دلیل تا مدت ها پس از آغاز فعالیت از پرداخت تسهیلات مالی خودداری می کردند.
مدیران تعاونی های پره مهمترین مشکلات خود را گران بودن افزار صید و نبودن هر گونه تسهیلات حمایتی در این باره دانستند.
به گفته آنها با وجود درآمدهای مناسب صید در نوع پره ، استهلاک تور و طناب به عنوان دو وسیله عمده صید بسیار زیاد است و هر ماه میلیون ها ریال برای خرید آنها صرف می شود.
به علاوه سهامداران مجبورند بخشی بزرگی از درآمد که تا 40 درصد را در بر می گیرد به ده ها کارگر فصلی و سرکاران ماهر آنها که در شناسایی رد گله های ماهی در دریا کارکشته هستند بپردازند.
بر اساس اعلام مقام های شیلات کشور ، اکنون 73 شرکت پره در گیلان و 57 شرکت پره در مازندران به فعالیت مشغول هستند.
میزان صید این شرکت ها پارسال حدود 9 هزار تن بوده است .
ا.س 322/ 31/03

سرخط اخبار اقتصاد