ارزش مبادلات تجاری ایران و کره جنوبی به 5/1 میلیارد دلار رسید # تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 16/7/79 وابسته بازرگانی سفارت کره جنوبی در تهران گفت: ارزش مبادلات تجاری بین جمهوری اسـلامی ایران و کره جنوبی در سال 1999 میلادی به بیش از 5/1 میلیارد دلار رسید.
کیم ایک هوان روز شـنبه در حاشـیه بیسـت و شـشمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران در گفت و گو با خبرگزاری جمهـوری اسـلامی اظهار داشـت: بخش عمده مبادلات تجاری ایران و کره جنوبی را صادرات نفت خام وفراورده های نفتی ایران و کالاهای سرمایه ای کره نظیر خودرو، کشتی های نفتکش، مواد پتروشـیمی، محصولات الکترونیکی، صنایع فلزی و نساجی تشکیل داد.
وی گفت: با توجه به اینکه بخش عمده صادرات ایران به کره را نفت تشکیل می دهد، تراز تجاری میان دو کشور به نفع جمهوری اسلامی ایران می باشد.
وابسته بازرگانی سفارت کره درتهران برگزاری نمایشگاه های بین المللی را کلید اصلی افزایش همکاری های تجاری میان کشـورها توصیف کرد و گفت: به همین دلیل شرکت های کره ای در تمام نمایشگاه های ایران فعالانه مشارکت می کنند، تا از نقطه نظرهای سرمایه گذاران بخش های دولتی و خصوصی ایران اگاه شوند.
کیم ذخایر غنی مواد معدنی ایران اشاره و امادگی کشـور متبوعش را برای انتقال دانش فنی به ایران جهت تبدیل و فرآوری این مواد، اعلام کرد.
وی اظهار داشت: کره جنوبی فقط قصد فروش کالای ساخته شده به بازار ایران را ندارد، بلکه تلاش دارد، آخرین فن آوری های خود در زمینه های مختلف را به ایران منتقل کند.
وابسته بازرگانی کره جنوبی زمینه های همکاری دو کشور را برشمرد و گفت: کره علاوه بر همکاری در اجرای پروژه های نفتی، در زمینه سـاخت خودرو، لوازم خانگی و تجهیزات الکترونیکی با شرکت های ایرانی همکاری دارد.
وی آمادگی کره را برای گسترش همکاری ها در تمام زمینه ها به خصوص اجرای طرحهای مشترک و انتقال تجارب و دانش فنی به ایران اعلام کرد.
کیم ایک هوان تاکید کرد، کره در یک دوره کوتاه مدت ماشـین آلات صـنعتی و فن آوری مورد نیاز صنایع ایران را برای تحقق هرچه سریعتر برنامه سوم توسعه به ایران، منتقل خواهد کرد.
وی با بیان انکه از غرفه های صنایع ایران در نمایشگاه دیدن کرده، گفت: کیفیت کالاهای ایرانی نسبت به سالهای قبل به حدی ارتقاء یافته که سبب تعجب شرکت کنندگان خارجی شده است.
وی با اشاره به اینکه کیفیت کالاهای غیرنفتی ایران در منطقه خاورمیانه بهترین است، تصریح کرد: با توجه به روند روبه بهبود کیفیت کالاهای تولیدی، محصولات صنعتی ایران در آینده نزدیک امکان حضوردر بازارهای بزرگتر و مهمتر را کسب خواهد کرد.
وابسته بازرگانی کره جنوبی گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و بازار آن از نظر جمعیت، وجود منابع زیرزمینی نظیر نفت وگاز، توجه به گسترش سرمایه گذاری ها در زمینه تولید کالاهای غیرنفتی و همچنین وجود نیروی جوان و تحصیلکرده، شرکت های سرمایه گذاری کره جنوبی علاقه بیشتری برای حضور در بازار ایران از خود نشان می دهند.
/20/ /120/ /124/ /15/

سرخط اخبار اقتصاد