دعوت سفیر جمهوری اسلامی ایران درانگلیس ازسرمایه گذاران خارجی # لندن، خبرگزاری جمهوری اسلامی 7/7/79 مرتضی سرمدی سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در همایش بین المللی "سرمایه گذاری ایران 2000" در لندن از سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد با دید بلند مدت در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری کنند.
به گزارش خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی از محل این همایش، وی که روز چهارشنبه در بخش افتتاحیه این همایش دو روزه سخنرانی می کرد از پیدایش تحولات جدیدی در جمهوری اسلامی ایران که هنوز ادامه داشته و هدف آنها هموار کردن راه برای جذب سرمایه گذاران خارجی می باشد، سخن گفت.
سرمدی در نطق خود که در حضور 200 تن از مقامات، بازرگانان،کارشناسان و دست اندرکاران مالی و سرمایه گذاری بین المللی شرکت کننده در این همایش ایراد می شد از شش امتیاز اصلی جمهوری اسلامی که از دید تجارت بین المللی بسیار پر اهمیت می باشد یاد کرد.
وی این شش امتیاز را ثبات و امنیت سیاسی،موقعیت جغرافیایی عالی، دسترسی آسان و ارزان به بازارهای بین المللی ، بازارداخلی وسیع، وفور منابع طبیعی و مواد اولیه و وجود نیروی کار بسیار ماهر توصیف کرد.
سرمدی همچنین از وجود مناطق آزاد تجاری و صادراتی در ایران به عنوان یکی از امتیازات بزرک کنونی سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.
سفیر جدید ایران در انگلیس که برای نخستین باردرسمت جدید خود سخنرانی می کرد، سپس به تلاشهایی که در جمهوری اسلامی ایران برای هموار کردن راه سرمایه گذاری برای بازرگانان خارجی انجام شده و خواهد شد اشاره کرد.
وی گفت که دولت جمهوری اسلامی ایران برنامه وسیع خصوصی سازی صنایع دولتی را دنبال کرده و در نظر دارد نرخ پایه بهره داخلی را به سطح بین المللی آن برای همگون کردن اقتصاد کشور با اقتصاد بین الملل برساند.
سرمدی اضافه کرد که دولت ایران همچنین در نظر دارد با کاربرد نرخ واحد ارز زمینه را برای انتقال آزادانه موجودی و پس انداز افراد از حسابهای داخلی به خارج فراهم کند.
وی تاکید کرد که در نظام مالی که ایران در مد نظر دارد، بازرگانان خارجی خواهند توانست آزادانه سود و سهم سود خود را به خارج انتقال داده و به عدم وجود تبعیض علیه آنها در مقایسه با بازرگانان داخلی و همین طور دریافت خسارت در مواردی که استحقاق آن را دارند، امیدوار باشند.
سرمدی اضافه کرد که اصلاحاتی که وی در نطق خود به آنها اشاره می کند یک شبه قابل حصول نبوده بنابراین از سرمایه گذاران خارجی خواست در مورد ایران با دیدی بلند مدت به مسائل نگاه کنند.

سرخط اخبار اقتصاد