برنجکاران مازندرانی : فروشنده زیاد ، مراکز خرید دولتی اندک # ساری ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 31/6/79 داخلی. اقتصادی. کشاورزی. شالیکاران. مشکلات. فروش. گزارش.
برنجکاران مازندرانی خواستار افزایش امکانات و تعداد مراکز خرید دولتی برنج در این استان هستند.
انان ضمن ابراز خرسندی از اغاز کار خرید برنج توسط دولت ازابتدای هفته جاری از کمبود امکانات مراکز خرید که موجب کندی کار و تحمیل هزینه های اضافی به کشاورزان شده است گلایه دارند.
به گفته مدیر کل بازرگانی استان مازندران خرید اقلام پرمحصول برنج این استان ازشنبه گذشته توسط شرکت بهمن گستر در دو مرکز در بابل و فریدونکنار اغاز شده است.
برنجکاران مازندرانی تعداد این مراکز را کم می دانند ومی گویند این امر که با کمبود تعداد کارگر و کارشناس خرید همراه است ، باعث ایجاد صفهای طولانی در مقابل مراکز خرید شده است .
به گزارش خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی که از مراکز خرید برنج در بابل و فریدونکار دیدن کرده اند ، صف خودروهای مختلف حامل برنج در کنار این مراکز در برخی ساعات روز به سه تا چهارکیلومتر می رسد.
یکی از برنجکاران بابلی که برنج خود را فروخته است ، گفت : برای فروش سه تن برنج پر محصول از نوع ندا سه روز در صف ایستاده ام .
فرزاد محسن زاده افزود: برای هرتن برنج در یک شبانه روز مبلغ 40 هزار ریال کرایه حمل ونقل پرداخت کرده ام و این درحالیست که برنج مرا براساس تعیین درصد شکستگی به قیمت هر کیلو سه هزار و یکصد ریال خریداری کردند که 150 ریال از قیمت تضمینی پایین تر است.
وی خواستار خرید برنج در شالیکوبی ها شد و گفت : خرید در مراکز محدود فقط به نفع تجار است و حق برنجکارانی که مقدار کمی برنج دارند ضایع می شود.
وی افزود: بندرت کشاورزی پیدا می شود که ده تا 12 تن برنج داشته باشد و بیشتر کامیونهایی که در صف ایستاده اند متعلق به تجاری است که برنجهای سال گذشته و یا امسال کشاورزان را با قیمت پایین و با دادن چک خریداری کرده اند و اکنون به صورت نقد به فروش می رسانند.
وی درمورد عدم رعایت صف و حتی خریداری نوبت صفها گفت : برخی از تجار برای قرارگرفتن در ردیفهای جلوتر صف حاضر به پرداخت 30 تا 40 هزارتومان هستند تا بتواند برنج خود را سریعتر بفروشند.
برنجکاران مازندرانی می گویند در صورتی که دولت در شالیکوبی ها اقدام به خرید برنج کند علاوه بر حل مشکلات ذکر شده دست واسطه ها نیزکوتاه خواهد شد.
مدیرعامل تعاونی شالیکوبی داران شهرستان بابل نیز در این مورد گفت : مساله اصلی خریداری برنج کشاورز است و این خریداری باید مستقیم از دست شالیکار صورت گیرد.
صاحب یک شالیکوبی نیز ادعا می کند همه کسانی که با کامیون حامل برنج درصف ایستاده اند تجار برنج می باشند.
حاج یعقوب حسینی افزود : بیشتر کشاورزان قادر به تامین هزینه حمل ونقل برنج نیستند زیرا برای کسی که سه تا چهار تن برنج دارد چند روز در صف ایستادن و پرداخت کرایه امکان ندارد.
وی پیشنهاد کرد شرکتی که برنج را خریدرای می کند بافرستادن یک کارشناس و یک نماینده در شالیکوبی ها برنج را مستقیم از شالیکار بخرد.
وی گفت : اکنون در شالیکوبیها روزانه ده تن برنج سفید تولید می شود و در برخی از انها100 تا 150 تن برنج موجوداست.
قربانعلی محمد جانپور از مرکز خرید شرکت بهمن گستر گنج افروز شهرستان بابل افزود:متاسفانه ازآغاز کارخرید توسط این شرکت ما شاهد حضور ماشینهای سنگین مانند کامیون می باشیم.
وی اضافه کرد : یقینا این کامیونها متعلق به تجار می باشد و برای خرید برنج کشاورزان باید خرید در محل شالیکوبی صورت گیرد.
وی تصریح کرد : از آنجاییکه شهرستان بابل رتبه اول استان مازندران را در کشت ارقام پرمحصول دارد تنها یک مرکز خرید جوابگو نیست.
وی خاطرنشان کرد : مسوولین ذیربط باید ازتجربیات کارخانه داران استفاده کنند زیرا صاحبان کارخانه ها با برنجکاران آشنایی داشته و از مشکلات آنها واقف هستند.
مدیرکل بازرگانی استان مازندران گفت : برای حل مشکلات ناشی ازمحدودیت مراکز خرید در اینده چند مرکز خرید دیگر دایر می شود.
رمضانعلی ملک افزود باآغاز کار خرید برنج توسط شرکت بهمن گستر بازار این محصول رونق گرفته است.
درسال گذشته نیز شرکت بهمن گسترحدود 12 هزارتن برنج پرمحصول کشاورزان مازندران را خریداری کرد اما مشکلات این شرکت باعث نارضایتی کشاورزان شد.
حدود 230 هزارهکتار از اراضی مازندران زیرکشت برنج قراردارد که سالانه بطور متوسط بیش از 700 هزار تن برنج سفید از انها برداشت می شود.
40 درصد از اراضی زیرکشت برنج در مازندران را ارقام پر محصول تشکیل می دهد.

سرخط اخبار اقتصاد