۷ شهریور ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 6876623
۰ نفر
بیش از 125 میلیارد دلار ذخایر نفت و گاز در کشور کشف شد # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 7/6/79 داخلی.اقتصادی.نفت.گاز.اکتشاف مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ارزش ذخایر نفت و گاز کشف شده در طول سه سال گذشته (براساس نرخهای روز) را بیش از 125 میلیارد دلار اعلام کرد.
مهندس سیدمحمود محدث روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: در طول سه سال گذشته 340/5 میلیارد بشکه نفت و مایعات گازی و 28 تریلیون و 700 میلیارد فوت مکعب گاز درکشور کشف شد. از این میزان گاز کشف شده 23 تریلیون فوت مکعب آن گاز شیرین است.
وی گفت : به دنبال کشف این میزان ذخایرنفت و گاز ، شرکت ملی نفت ایران در سال 99 از نظر موفقیت در کشف ذخایر نفت و گاز ، رتبه اول را در بین شرکت ها و کشورهای خارجی فعال در این زمینه به دست آورد.
وی گفت: درطول سه سال گذشته 10 حلقه چاه اکتشافی و توصیفی حفاری شد.
در سال 76 ، حفاری دو حلقه چاه در میادین بی بی حکیمه ( استان کهکیلویه بویراحمد) و گل مهک (استان خوزستان ) پایان یافت.
وی با اشاره به اینکه حجم کل حفاری انجام شده در سال 76، 9690 متر بود، گفت: حجم گاز و مایعات گازی میدان نفتی بی بی حکیمه قابل توجه است ، به طوریکه به ازای هر میلیون فوت مکعب گاز این میدان 110 بشکه مایعات گازی وجود دارد. نسبت مایعات گازی به حجم گاز این میدان، دو تا سه برابر میدان گازی پارس جنوبی است.
محدث گفت: حفاری دو حلقه چاه درمیدان گازی گردان (استان فارس ) و میدان نفتی دارخوین (استان خوزستان ) در سال 77 تکمیل شد. ذخیره گاز میدان گازی گردان 3 تریلیون فوت مکعب برآورد شده است.
حجم ذخایرگاز این مخزن به دلیل بالابودن فشارآن احتمالا از رقم برآوردی بیشتر خواهد بود.
وی گفت: به منظور تکمیل ارزیابی ذخایر میدان نفتی دارخوین، اقدام به حفاری سومین چاه توصیفی در میدان نفتی دارخوین شد.
در سال 77 در مجموع 12750 متر حفاری اکتشافی انجام شد که 13 درصد نسبت به سال 76 افزایش داشت.
وی گفت: درخشان ترین سال فعالیت مدیریت اکتشاف در طول سه سال گذشته ، سال 78 بود که کار حفاری شش حلقه چاه اکتشافی در حوزه های کیورکریم (استان خوزستان )، چنگوله (استان ایلام )، شانول (استان فارس ) ، آزادگان (استان خوزستان ) ، زیره ( استان فارس ) و تابناک ( استان فارس ) پایان یافت.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: در سال گذشته در مجموع 16380 متر حفاری چاههای اکتشافی صورت گرفت که 28 درصد نسبت به سال 77 افزایش داشت.
کشف میدان نفتی آزادگان با ذخیره نفت درجای 26 میلیارد بشکه و میدان گازی تابناک با ذخیره گاز قابل استحصال 500/15 تریلیون فوت مکعب از مهمترین دستاوردهای مدیریت اکتشاف در سال گذشته بود.
وی گفت: ضریب موفقیت فعالیت های اکتشافی دردنیا 40 درصد است، درحالیکه این رقم در مدیریت اکتشاف در طول سال های 76 تا 78 ، به بیش از 75 درصد افزایش یافته است.
وی گفت: یکی از فعالیت های مهم صورت گرفته در طول سه سال گذشته در بخش اکتشاف، انجام عملیات لرزه نگاری سه بعدی در خشکی است. اولین عملیات لرزه نگاری سه بعدی در خشکی در میدان های گازی خانگیران (استان خراسان ) و گنبدلی توسط یک شرکت لرزه نگاری چینی انجام شد.
مدیریت اکتشاف در سال 77 اولین عملیات لرزه نگاری سه بعدی را در منطقه دارخوین انجام داد. حجم عملیات لرزه نگاری سه بعدی در طول سال های 77 و 78 به 1150 کیلومتر مربع رسید که در میادین خانگیران، گنبدلی، دارخوین، شادگان ( استان خوزستان ) و آب تیمور( استان خوزستان ) صورت گرفت.
مزیت عملیات لرزه نگاری سه بعدی تعیین وضعیت تله های نفتی غیرطاقدیسی و تعیین تغییر رخساره ها است.
وی گفت: برای انجام عملیات لرزه نگاری در خلیج فارس یک فروند کشتی لرزه نگاری در سال 77 خریداری شد. فعالیت مشترک شرکت نروژی نورکس و بنیاد مستضعفان و جانبازان باهزینه 100 میلیون دلار برای پوشش کامل عملیات لرزه نگاری در خلیج فارس و دریای عمان در حال اجرا است.
محدث افزود: مجموع خطوط طراحی شده برای عملیات لرزه نگاری در خلیج فارس بیش از 110 هزار کیلومتر است که حدود 50 هزار کیلومتر آن انجام شده است. لرزه نگاری کم عمق ، عمیق و حتی جزایر ایران در پوشش این طرح لرزه نگاری خواهند شد.
برای اولین بار عملیات لرزه نگاری در دریای عمان به میزان بیش از 15 هزار کیلومتر در عمق بیش از یک هزار متر اجرا خواهد شد و در حال حاضر حدود 3 هزار کیلومتر آن برداشت شده است.
نتایج لرزه نگاری ها در خلیج فارس و دریای عمان تاکنون وجود طاقدیس هایی را نشان داده است اما تا نتیجه نهایی نمی توان اظهارنظری در خصوص وجود میادین نفت و گاز کرد.
مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران در خصوص طرح جامع اکتشاف گفت: طرح جامع اکتشاف برای پوشش کامل اکتشاف میادین نفت و گاز در حوزه های رسوبی کشور سال گذشته تدوین شد.
براساس این طرح، تمام حوزه های نفت و گاز ایران شناسایی خواهند شد و در مکان هایی که نیاز باشد عملیات حفاری اکتشافی صورت می گیرد.
وی افزود: اولویت فعالیت مدیریت اکتشاف در سومین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی کشور اکتشاف میادین نفتی است. در حال حاضر 5 دکل برای فعالیت در حوزه های نفتی و یک دکل برای حوزه های گازی مشغول کار هستند.
20 / 121 / 125 / 11

سرخط اخبار اقتصاد