استاندار یزد از وضعیت واحدهای صنعتی این استان ابراز نگرانی کرد # یزد ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 12/04/79 استاندار یزد ، از وضعیت واحدهای صنعتی این استان که وی آن را نابسامان توصیف نمود ابراز نگرانی کرد و خواستار توجه جدی مسوولان در این زمینه شد.
مهندس "غلامعلی سفید" گفت : هم اکنون تعداد زیادی واحدهای فرسوده در بخش نساجی استان وجود دارد که فقط هفت واحد آن در اولویت بازسازی قرار گرفته و از این تعداد نیز تنها ارز تخصیصی سه واحد تامین شده است.
وی امروز در جمع مدیران صنایع استان یزد که وزیر صنایع نیز در آن حضور داشت افزود: 40 واحد نساجی نیز تعطیل شده و یا در شرف تعطیلی است.
به گفته وی تاکنون 500 نفر از گارگران این واحدها بیکار شده اند و حدود 2000 نفر دیگر هم در انتظار بیکاری هستند.
وی اظهار داشت: به غیر از واحد نساجی، 10 واحد دیگر صنعتی استان نیز فرسوده هستند که فقط برای دو سه مورد آن راه حلهایی تدارک دیده شده ، اما تاکنون نتیجه مثبتی نداشته است.
وی تعداد واحدهای نیمه تمام استان یزد را 184 واحد عنوان کرد و گفت: جهت تکمیل این تعداد واحد به 60 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
استاندار یزد گفت: سالانه 12 هزار شغل جدید باید در استان ایجاد شود که اگر متوسط هزینه هر شغل را 10 میلیون تومان در نظر بگیریم ، 120 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در استان لازم است.
وی مسائل مالی و کمبود اعتبار را مهم ترین مشکل برای ایجاد اشتغال در استان ذکر کرد.
استاندار یزد حضور اتباع بیگانه در این استان را از جمله مهم ترین موانع موجود بر سر راه اشتغال جوانان استان ذکر کرد.
"مهندس سفید" افزود : در حالی که استان یزد دارای 750 هزار نفر جمعیت است، 100 هزار نفر افغانی در آن به کارهای مختلف اشتغال دارند و وجود این تعداد افغانی باعث شده تا 40 هزار فرصت شغلی از جوانان گرفته شود.
وی با بیان اینکه اگر به این امر رسیدگی شود فرصت شغلی خوبی در استان ایجاد خواهد شد گفت: علاوه بر اینها وجود اتباع بیگانه باعث بوجود آمدن مشکلات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی در استان شده است.
وی با اشاره به اشتغالزا بودن صنایع دستی، روستایی و خانگی یاد آور شد: علی رغم اشتغالی که می توان به راحتی در این مسیر ایجاد کرد کمتر به این امر مهم توجه شده است.
وی در زمینه صنایع پایین دست فولاد آلیاژی استان گفت: اگر به این صنعت در سطح ملی توجه شود و مدیران، همسو با آن حرکت کنند قدمهای بهتری برداشته خواهد شد.
وی گفت: 79 درصد جمعیت استان در شهرها زندگی می کنند که دلیل عمده آن نبود اشتغال و امکانات در روستاها است.
وی اظهار داشت: واحدهای نساجی 25 درصد کل واحدهای صنعتی استان را شامل می شوند و 51 درصد اشتغال صنعت استان نیز در این بخش قرار دارد.
استاندار یزد تعداد کل واحدهای نساجی استان را 400 واحد و تعداد کل واحدهای صنعتی استان را 1725 واحد عنوان کرد.
به گفته وی 44 هزار نفر در این واحدها به فعالیت اشتغال دارند.

سرخط اخبار اقتصاد